Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Libera: Św. Faustyna uczy, jak dojrzeć do przemiany życia

0
Podziel się:

Św. Faustyna Kowalska, która 81 lat temu doznała w Płocku pierwszego
objawienia Jezusa Miłosiernego, uczy, jak dojrzeć do przemiany własnego życia - powiedział w środę
podczas uroczystej rocznicowej mszy świętej biskup płocki Piotr Libera.

Św. Faustyna Kowalska, która 81 lat temu doznała w Płocku pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, uczy, jak dojrzeć do przemiany własnego życia - powiedział w środę podczas uroczystej rocznicowej mszy świętej biskup płocki Piotr Libera.

Bp Libera nawiązał przy tym do przemiany Leopolda Sochy, postaci z nominowanego do Oskara filmu Agnieszki Holland "W ciemności", który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Lwowa Żydów z tamtejszego getta.

"Reżyserka pokazała w swoim dziele owe tytułowe ciemności, piekło, które może zgotować człowiekowi człowiek, i mądrze naszkicowała przemianę, którą każdy może przeżyć, jeśli obudzi w sobie sumienie i wiarę" - powiedział bp Libera.

Bp Libera wyraził nadzieję, że przypomnieniem i zachętą dla wiernych do podobnej przemiany życia będzie odlana w brązie pokrywa włazu kanalizacyjnego, którą przywieźli do Płocka pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi - miasta, którego patronką jest św. Faustyna Kowalska, i gdzie powstawały zdjęcia do filmu "W ciemności". Pokrywy włazów zostały poświęcone w październiku 2011 r. przez arcybiskupa łódzkiego Władysława Ziółka. Jeden z takich włazów znalazł się na dziedzińcu Jasnej Góry w Częstochowie. Właz, który trafił do Płocka, zostanie zamontowany w pobliżu płockiej katedry.

"To właśnie ona, święta siostra Faustyna, najwybitniejsza wykonawczyni roli w dziele zatytułowanym +W świetle, w świetle Bożego Miłosierdzia+, uczy nas, jak dojrzeć do takiej przemiany, i jak odpowiadać na zaproszenie Ojca Świętego Benedykta XVI do wzajemnej troski o siebie" - powiedział bp Libera. Przypomniał, że św. Faustyna Kowalska właśnie w Łodzi otrzymała powołanie do życia zakonnego.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka - obecnie woj. łódzkie), jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena. Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie.

W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. To właśnie w Płocku, 22 lutego 1931 r., w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego, polecającego namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie".

Swoje przeżycia mistyczne św. Faustyna spisała w prowadzonym w Wilnie i Krakowie w latach 1934-1938 "Dzienniczku". W czasie pobytu w zakonie chorowała na gruźlicę. Zmarła 5 października 1938 r. w krakowskich Łagiewnikach. 18 kwietnia 1993 r., na Placu Świętego Piotra w Rzymie, papież Jan Paweł II dokonał aktu beatyfikacji Faustyny, a 30 kwietnia 2000 r. - jej kanonizacji. Relikwie świętej znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a także w sanktuarium w Płocku. (PAP)

mb/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)