Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bp Tadeusz Pieronek kończy 75 lat

0
Podziel się:

Bp Tadeusz Pieronek obchodzi w sobotę 75. urodziny. Podczas mszy św.
odprawionej w Katedrze na Wawelu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. prof.
Grzegorz Ryś powiedział, że jubilata najlepiej charakteryzują słowa: wolność, łaska, kapłaństwo.

Bp Tadeusz Pieronek obchodzi w sobotę 75. urodziny. Podczas mszy św. odprawionej w Katedrze na Wawelu rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. prof. Grzegorz Ryś powiedział, że jubilata najlepiej charakteryzują słowa: wolność, łaska, kapłaństwo.

Ks. Ryś zaznaczył, że bp Pieronek nie chciał, by jemu poświęcona była homilia, ale odnosząc się do czytań mszalnych ksiądz profesor i tak mówił o jubilacie.

"Bóg jest wolny. Bóg jest jak wiatr. Bóg ma swoje drogi. Bóg wybija nas z poczucia pewności siebie. Bóg uczy, żeby nie tęsknić za jednolitości, nie tęsknić za tym, że wszyscy są tacy sami i że idą w absolutnie takim samym porządku, jeden po drugim" - mówił ks. Ryś. "+Kościół nie boi się wolności+ jest taka książka księdza biskupa. To wiemy na pewno: Pan Bóg z ks. bp. Tadeuszem robi swoją własną drogę, indywidualną i to jest droga wolności. I wiemy, że ksiądz biskup się tej wolności Boga nie przestraszył i nosi ją w sobie" - podkreślił ks. prof. Ryś.

Rektor krakowskiego seminarium dodał, że łaska obok wolności to drugie ważne słowo dla bp. Pieronka. Ks. Ryś podkreślił też, że kapłaństwo biskupa Pieronka nie rozpoczęło się w dniu przyjęcia przez niego święceń, ale w dniu jego narodzin, bo kapłaństwu poświęcił on swoje człowieczeństwo rozwijane przez wszystkie lata życia.

Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach koło Żywca. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz prawo kanoniczne na KUL w Lublinie, a następnie w Rzymie, gdzie studiował także przy Najwyższym Trybunale Kościelnym, zwanym Rotą Rzymską. Jest profesorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. z rąk biskupa Eugeniusza Baziaka, a sakrę biskupią w kwietniu 1992 r. od papieża Jana Pawła II. Jako dewizę biskupią obrał słowa "In veritate" ("W prawdzie"), a jego herb biskupi przedstawia chustę świętej Weroniki.

Od 1992 do 1998 r. był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. W latach 1993-98 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Od 1998 r. przewodniczy Kościelnej Komisji Konkordatowej. Bp Pieronek jest wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (dawniej PAT). Był rektorem PAT od 1998 do 2004 r. Jest biskupem tytularnym diecezji Cufruta. W 2005 r. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oddelegował bp. Pieronka do kierowania pracami trybunału rogatoryjnego, który przez pięć miesięcy zbierał w Polsce zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

W 2008 r. bp Pieronek otrzymał nagrodę Orła Jana Karskiego za "budzące podziw budowanie Kościoła dialogu i porozumienia oraz odważne przeciwstawienie się ekstremizmom godzącym w ten proces". Jest też laureatem honorowej nagrody "Tygodnika Powszechnego" - Medalu św. Jerzego. Z inicjatywy bp. Pieronka od 9 lat we wrześniu organizowana jest Międzynarodowa Konferencja "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", podczas której politycy i duchowni dyskutują o najważniejszych problemach i wyzwaniach UE.

Bp Pieronek wielokrotnie odważnie zabierał głos w sprawach ważnych dla Kościoła i Polaków (m.in. zapłodnienia in vitro, członkostwa Polski w UE, Radia Maryja, lustracji w Kościele), często narażając się na niezrozumienie i krytykę, także ze strony duchownych. Gdy w 2007 r. jubilat obchodził 50-lecie kapłaństwa, kard. Dziwisz mówił, że bp Pieronek promuje prawdziwy wizerunek Kościoła i Ojczyzny i że zyskał szacunek opinii publicznej, "która często odwołuje się do jego trafnych ocen bieżących wydarzeń". (PAP)

wos/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)