Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brak porozumienia przed konferencją Rio+20 ws. zrównoważonego rozwoju

0
Podziel się:

W ostatnim dniu negocjacji porozumienia, które ma być przyjęte podczas
konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro ciągle nie uzyskano kompromisu. Nadal
punktem spornym jest m.in. transfer technologii do mniej rozwiniętych krajów.

W ostatnim dniu negocjacji porozumienia, które ma być przyjęte podczas konferencji ONZ ws. zrównoważonego rozwoju w Rio de Janeiro ciągle nie uzyskano kompromisu. Nadal punktem spornym jest m.in. transfer technologii do mniej rozwiniętych krajów.

Szef biura Sekretarza Generalnego ONZ ds. konferencji Nikhil Seth zapewniał w piątek, że zarówno nastrój towarzyszący rokowaniom delegacji rządowych jak i wola stron wskazują na chęć osiągnięcia porozumienia, jednak nadal pozostają nieuzgodnione punkty sporne.

Seth oświadczył też, że po upłynięciu czasu przewidzianego na rokowania, w piątek o godz. 22 (godz. 3 rano w sobotę czasu polskiego - PAP) organizatorzy konferencji poinformują, czy porozumienie udało się wynegocjować, czy też podjęte zostaną dalsze działania. Plan konferencji Rio+20 zakłada, że wszystkie rokowania skończą się w piątek wieczorem, a w przypadku braku porozumienia do jego zawarcia będzie usiłowała doprowadzić Brazylia, jako gospodarz. Konferencja przewidziana jest 20-22 czerwca.

"W negocjacjach jest powolny, ale stały postęp. Bez ustanku naciskam na strony, by pamiętały o wielkim wyzwaniu, przed jakim stoją" - oświadczył zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. ekonomicznych i społecznych Sha Zukang.

Niemal całkowicie uzgodniony jest rozdział, dotyczący budowy potencjału zrównoważonego rozwoju, prawie gotowe jest porozumienie w zakresie handlu, natomiast brak porozumienia, co do transferu technologii dla budowy "zielonej" gospodarki - wyjaśnił Seth. Dodał, że właśnie transferowi "zielonych" technologii z krajów bardziej rozwiniętych do biednych będzie poświęcone jeszcze jedno spotkanie negocjatorów w piątek.

Dyskusje toczą się np. wokół organizacji sposobu finansowania tego transferu - powiedział też Seth, wyjaśniając, że idea propozycji porozumienia, jaką przedstawiono na konferencji przewiduje użycie wszystkich dostępnych źródeł finansowania. Chodzi o finansowanie tych działań przez rządy, prywatny biznes, organizacje - wyjaśnił. "Mamy nadzieję, że wszystkie te sposoby zostaną zawarte w porozumieniu" - zaznaczył dyrektor.

Konferencja Rio+20 w założeniu ma przyjąć dokument o charakterze politycznym - dobrowolne zobowiązanie się państw członkowskich do wprowadzania określonych rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju, m.in. dążenia do zmiany gospodarki na "zieloną" - lepiej gospodarującą surowcami i bardziej przyjazną środowisku. Sam zrównoważony rozwój rozumie się jako proces oparty na trzech ściśle powiązanych filarach: rozwoju gospodarczym i poprawie standardów życia przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Zgodnie z harmonogramem konferencji, porozumienie miałoby być gotowe w piątek, przez trzy kolejne dni miałoby być konsultowane z przedstawicielami m.in. biznesu i przyjęte w przyszłym tygodniu przez szefów i przedstawicieli rządów państw członkowskich ONZ.

Wiadomo, że różne aspekty transferu technologii wzbudzają sprzeciw grupy krajów wysoko rozwiniętych i występującej oddzielnie Unii Europejskiej.

Z Rio de Janeiro Wojciech Krzyczkowski (PAP)

wkr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)