Notowania

praca
06.10.2010 14:44

Brakuje im miliarda. Bo niepełnosprawni częściej pracują

PFRON nie ma pieniędzy na wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daquella manera/CC/Flickr)

W sytuacji wzrostu zatrudnienia osób niepełnosprawnych i dopłat do tego zatrudnienia z PFRON, potrzebuje on około 1 mld zł na kontynuację dotychczasowych zadań - tworzenie nowych programów celowych dla niepełnosprawnych, wsparcie organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Poinformował o tym prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Wojciech Skiba. - _ Obecnie w systemie wypłaty dofinansowań zarejestrowanych jest 263 tys. osób niepełnosprawnych i przybywa ich od 1,5 do 2 tys. miesięcznie _ - powiedział Skiba.

Dla PFRON-u oznacza to większe wydatki na dofinansowania do wynagrodzeń i refundację składek na ubezpieczenia społeczne w ramach Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji.

_ - W ostatnim roku liczba niepełnosprawnych pracowników zatrudnionych na otwartym rynku pracy, których wynagrodzenia dofinansowuje PFRON, podwoiła się. I chociaż większość osób niepełnosprawnych wciąż jest zatrudniana w zakładach pracy chronionej, to na otwartym rynku pracę znalazło już około 66 tys. osób _ - powiedział Skiba. Wciąż jednak do zakładów pracy chronionej trafia 70 proc. środków przewidzianych na dofinansowania.

W Polsce jest około 5 milionów osób niepełnosprawnych, w tym 2, 5 miliona w wieku produkcyjnym.

Zaznaczył, że coraz więcej firm oraz instytucji woli zatrudniać osobę niepełnosprawną niż płacić składkę na PFRON. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych firmy, zakłady oraz instytucje zatrudniające co najmniej 25 osób, powinny zatrudniać wśród swoich pracowników co najmniej 6 proc. osób niepełnosprawnych.

Jeżeli tak się nie dzieje, są zobowiązane do miesięcznej wpłaty na PFRON, stanowiącej ekwiwalent za niezatrudnianie osoby niepełnosprawnej.

Obecnie PFRON wspiera zatrudnienie 135 tys. osób z lekką niepełnosprawnością, natomiast ze znacznym stopniem - 7,8 tys. osób. _ - System sprzyja osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, natomiast wyzwaniem jest aktywizacja osób ze stopniem znacznym _ - powiedział Skiba.

Prezes PFRON chce utworzenia nowych programów, których celem będzie aktywizacja życiowa i zawodowa osób niepełnosprawnych. Mają je realizować organizacje pozarządowe oraz instytucje rynku pracy. Obejmowałyby one wsparcie materialne, pomoc psychologiczną i zawodową. _ - Z dotychczasowej oferty programowej korzysta obecnie kilka tysięcy osób. Jeżeli te programy mają przynieść trwały efekt, docelowo powinny objąć grupę ponad 20 tysięcy beneficjentów rocznie _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t84150.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pikietuja;sejm;bo;boja;sie;o;prace;dla;200;tys;osob,182,0,686262.html) Pikietują Sejm. Bo boją się o pracę dla 200 tys. osób

PFRON prowadzi programy celowe takie jak m.in. Komputer dla Homera - dotacja na zakup komputera dla osoby niepełnosprawnej, czy też PEGAZ - dofinansowanie do zakupu wózków dla osób niepełnosprawnych. Jak powiedział Skiba, PFRON jest instytucją, która nie może zaciągać kredytów. W związku z tym, był zmuszony m.in. zwiększyć kwotę udziału własnego w zakupie wózków elektrycznych. Dotychczas zakup ten był finansowany prawie w 100 proc. Teraz wkład własny ma wynosić co najmniej 15 proc.

W ocenie Wojciecha Skiby zintegrowania wymaga też system funkcjonowania warsztatów terapii zajęciowej, zakładów aktywności zawodowej oraz środowiskowych domów pomocy społecznej. _ - Dotychczas jedynie 1 proc. tych osób podejmuje zatrudnienie na otwartym lub chronionym rynku pracy _ - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Będzie wsparcie na zatrudnienie niepełnosprawnych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/bedzie;wsparcie;na;zatrudnienie;niepelnosprawnych,195,0,355267.html )
* [ Kilkadziesiąt tysięcy niepełnosprawnych może stracić pracę ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kilkadziesiat;tysiecy;niepelnosprawnych;moze;stracic;prace,136,0,345224.html )
*
Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz