Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Branice: Walki rycerskie i zabawy dla dzieci na pikniku archeologicznym

0
Podziel się:

Inscenizowane walki rycerskie, tańce dworskie, konkursy i zabawy dla dzieci
oferuje 11. Krakowski Piknik Archeologiczny, który w sobotę odbędzie się w dworze w Branicach (Nowa
Huta).

Inscenizowane walki rycerskie, tańce dworskie, konkursy i zabawy dla dzieci oferuje 11. Krakowski Piknik Archeologiczny, który w sobotę odbędzie się w dworze w Branicach (Nowa Huta).

Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem "W czasach Grunwaldu". "Nie chodzi nam o odtworzenie bitwy, ale o przybliżenie XV-wiecznych realiów, o pokazanie jak wówczas się ubierano, co jadano, jakie były zwyczaje. Chcemy pokazać, że życie w tamtych czasach też było interesujące, a czasem nawet emocjonujące" - mówił PAP kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Krakowie Janusz Bober.

W dworze w Branicach będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Wierzbięcie z Branic, fundatorowi kościoła w Ruszczy, stolnikowi krakowskiemu i staroście sanockiemu. Zostaną pokazane m.in. kopie sztandarów grunwaldzkich, epitafium z kościoła w Ruszczy oraz odkryte podczas badań archeologicznych w Krakowie naczynia, używane w XV wieku.

Na pikniku będzie można też zobaczyć, jak działają żarna obrotowe i sprawdzić, jak pisze się gęsim piórem. Będzie można także lepić garnki z gliny i spróbować sił w posługiwaniu się młotem kowalskim. Tajniki swoich zawodów odsłonią przed zwiedzającymi: kowal, garncarz i wikliniarz. Natomiast członkowie grup rekonstrukcyjnych będą odgrywać scenki rodzajowe z XV wieku.

Jak podkreślił Bober, piknik ma popularyzować archeologię i działalność Muzeum Archeologicznego w Krakowie. "Chcemy też przybliżyć krakowianom mało znany zespół dworsko-parkowy w Branicach, gdzie obok siebie stoją dwa dwory: z przełomu XVI i XVII wieku oraz XIX wieku" - mówił.

Piknik Archeologiczny potrwa od godz. 11 do 18.

Podczas poprzednich edycji Krakowskiego Pikniku Archeologicznego prezentowane było życie naszych przodków w czasach łowców mamutów, w epoce Imperium Rzymskiego, czy w dobie pierwszych Piastów.(PAP)

wos/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)