Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brazylia: Rousseff odwołała wizytę w USA ze względu na inwigilację NSA

0
Podziel się

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff odłożyła wizytę
państwową w Waszyngtonie ze względu inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję
Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Poinformował o tym we wtorek Biały Dom.

bEqDglEB

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff odłożyła wizytę państwową w Waszyngtonie ze względu inwigilowanie jej korespondencji przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Poinformował o tym we wtorek Biały Dom.

Rousseff już wcześniej zagroziła odwołaniem tej wizyty, zaplanowanej na 23 października, domagając się od Waszyngtonu wyjaśnień w sprawie doniesień o monitorowaniu jej korespondencji, maili i rozmów telefonicznych z jej najważniejszymi pracownikami.

O elektronicznych podsłuchach NSA poinformował kanał brazylijskiej telewizji Globo, powołując się na dokumenty uzyskane od byłego analityka amerykańskiej firmy pracującej dla NSA Edwarda Snowdena.

bEqDglED

NSA miała również inwigilować państwową brazylijską firmę naftową Petrobras, a sama Brazylia była tym krajem w Ameryce Łacińskiej, na którym zogniskowała się uwaga NSA - pisze AP.

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał z brazylijską prezydent w poniedziałek, bo powrócić do tematów omawianych z nią na szczycie G20 w Petersburgu - poinformował rzecznik Białego Domu Jay Carney.

"Prezydent powiedział, że rozumie jej obiekcje i jest mu przykro z powodu zaniepokojenia, jakie wywołało w Brazylii upublicznienie informacji o domniemanych działaniach wywiadu USA, i dał do zrozumienia, że jest gotów współpracować z panią prezydent Rousseff i jej rządem poprzez kanały dyplomatyczne, aby rozwiązać ten problem, będący źródłem napięć w naszych stosunkach" - wyjaśnił rzecznik.

Wizyta Roussef będzie zaplanowana na późniejszy termin - dodał Carney.

bEqDglEJ

Według AP Obama zadzwonił do Rousseff, by nakłonić ją do przyjazdu do Waszyngtonu w przewidzianym terminie, a pani prezydent oczekiwała publicznych przeprosin, których nie usłyszała.

Rząd Brazylii wydał oficjalny komunikat, w którym poinformował, że "obecne warunki nie sprzyjają złożeniu tej wizyty w planowanym terminie".

"Moja podróż do Waszyngtonu zależy od warunków politycznych, jakie stworzy dla niej prezydent Obama" - powiedziała pani prezydent na początku września. (PAP)

fit/ mc/

bEqDglEK

14598223 14598199 14598183 arch.

bEqDglFe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)