Notowania

ofiary
06.04.2010 21:30

Brazylia: Silne ulewy, co najmniej 81 ofiar

# większa liczba ofiar #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba ofiar #

06.04. Rio de Janeiro (PAP/Reuters,AP) - Co najmniej 81 ofiar śmiertelnych spowodowały intensywne opady, które od poniedziałku wieczór nękają brazylijski stan Rio de Janeiro - poinformowano we wtorek. To najgorsze ulewy w Rio w ostatnich 30 latach.

"Do tej pory 81 osób straciło życie, a 44 znajdują się w szpitalu. Spodziewamy się, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie" - powiedział rzecznik prasowy straży pożarnej w Rio de Janeiro.

Ze względu na intensywne opady zamknięto lotnisko im. Santosa Dumonta i odwołano loty między stolicą stanu a Sao Paulo.

Z powodu silnego wiatru zamknięto też piętnastokilometrowy most łączący Rio de Janeiro z Niteroi na drugim brzegu zatoki Rio.

"Ludzie nie mogą kontrolować złej pogody i kiedy leje bez przerwy od ponad 15 godzin, jak dziś, warunki nas przerastają" - mówił w wywiadzie dla lokalnego radia Tupi prezydent, którego ulewa zatrzymała w Rio de Janeiro. Lula da Silva musiał odwołać wszystkie swoje plany na wtorek.

"Jedyne, co można teraz zrobić, to prosić Boga, by burza uspokoiła się choć trochę, by można było wrócić do normalnego życia" - dodał.

Deszcz zaczął lać w poniedziałek w porze popołudniowego szczytu drogowego. W ciągu niecałych 24 godzin spadło 28,8 cm deszczu, czyli prawie tyle, ile wynosi miesięczna średnia dla kwietnia.

Burmistrz Rio de Janeiro zaapelował do mieszkańców, by pozostali w domach, ponieważ główne ulice dojazdowe do centrum miasta i liczne tunele zamknięto z powodu podtopień lub obsunięć gruntu. Poinformował, że zagrożonych jest 10 tysięcy domów w dzielnicach slumsów, gdzie mieszka jedna piąta ludności miasta.

Większość szkół w Rio była we wtorek zamknięta, nie działało też wiele biur i placówek handlowych, do których nie mogli dojechać pracownicy.

W kilku dzielnicach doszło również do przerw w dostawach elektryczności.

Meteorolodzy zapowiadają na nadchodzące dni jeszcze więcej opadów.

W 2014 roku w Brazylii, w tym w Rio de Janeiro, mają się odbyć mistrzostwa świata w piłce nożnej, a w 2016 w samym Rio igrzyska olimpijskie. (PAP)

jo/ klm/ mc/

5986186 5986272

Tagi: ofiary, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz