Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
13.05.2007 17:31

Brazylia: Wizyta papieża w sanktuarium Aparecida w atmosferze entuzjazmu i modlitwy

Sprawozdawcy światowych mediów relacjonujący pielgrzymkę Benedykta XVI do Brazylii piszą o wyrażanych "z prawdziwie brazylijskim temperamentem" żarliwości i entuzjazmie, jakie towarzyszą wizycie papieża w sanktuarium maryjnym Aparecida, kończącej w niedzielę jego pięciodniową podróż.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawozdawcy światowych mediów relacjonujący pielgrzymkę Benedykta XVI do Brazylii piszą o wyrażanych "z prawdziwie brazylijskim temperamentem" żarliwości i entuzjazmie, jakie towarzyszą wizycie papieża w sanktuarium maryjnym Aparecida, kończącej w niedzielę jego pięciodniową podróż.

Na każdy przejazd papieża przez miasteczko Aparecida oczekują tysiące wiernych. Ludzie często modlą się podczas tego oczekiwania, a gdy pojawia się samochód Benedykta XVI wiwatują na część papieża.

50.000 wiernych - według policji - spędziło na modlitwie, śpiewach i odpoczynku noc na placu przed bazyliką, na ławkach przygotowanych dla wiernych, oczekując na niedzielną mszę papieską.

Liczne grupy pielgrzymów przybyły z Argentyny, Chile, Urugwaju i Paragwaju.

Po zakończeniu mszy Benedykt XVI, przemawiając do jej uczestników po portugalsku, angielsku, francusku i hiszpańsku, nawiązał do obchodzonej w niedzielę w Brazylii rocznicy zniesienia niewolnictwa. Nastąpiło to dopiero w 1888 roku.

Nie ustawajcie w wysiłkach, aby dzisiejsze społeczeństwo było bardziej sprawiedliwe i bardziej braterskie - apelował papież.

Benedykt XVI kontynuował przesłanie wzywające do autentycznej troski o najbiedniejszych, które obecne było we wszystkich jego wystąpieniach w Brazylii "W szczególny sposób - powiedział papież w niedzielę - powierzamy Matce Bożej te ludy i narody, które odczuwają szczególne potrzeby. Myślę przede wszystkim o tych braciach i siostrach, którzy cierpią głód".

Papież wskazał na znaczenie ONZ-owskich programów poświęconych walce z głodem.

"Abyście przez świadectwo waszej wiary mogli być światłem i nadzieją ludzkości. Niech Maryja, Matka Boża z Guadalupe będzie waszym wzorem i przewodniczką" - zaapelował Benedykt XVI do uczestników mszy.

Miejsca hotelowe w Aparecida zostały wykorzystane w 80 proc. Przybyło znacznie mniej wiernych, niż się spodziewano: prasa brazylijska zapowiadała do 500.000. Tymczasem, jak ocenia policja, w mszy wzięło udział około 200.000 osób.

Na mniejszą frekwencję od spodziewanej wpłynęły, zdaniem brazylijskich mediów elektronicznych, m.in. internetowego wydania dziennika "O Globo", równoległe obchody Dnia Matki w Brazylii, obawy przed korkami oraz znaczne koszty dojazdu do Aparecidy, położonej 170 km od Sao Paulo.

Dziennikarze-watykaniści, którzy przybyli do Brazylii wraz z Benedyktem XVI w "volo papale", samolocie papieskim, oczekują jako najważniejszego przemówienia papieża jego ostatniego wystąpienia w Brazylii. Będzie to przemówienie podczas inauguracji obrad V. Konferencji Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM) w niedzielę po południu według miejscowego czasu.(PAP)

ik/ ro/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz