Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Broń w Syrii. 50 krajów protestuje

0
Podziel się:

Przedstawiciele 50 krajów i organizacji międzynarodowych zajmujących się sankcjami wobec reżimu syryjskiego potępili w Paryżu sprzedaż broni Damaszkowi.

Broń w Syrii. 50 krajów protestuje
(Balkis Press/ABACA/EAST NEWS)

Przedstawiciele 50 krajów i organizacji międzynarodowych zajmujących się sankcjami wobec reżimu syryjskiego potępili w Paryżu sprzedaż broni Damaszkowi i zaapelowali do przemysłowców o zerwanie kontaktów gospodarczych z Syrią.

Podczas zorganizowanego we francuskim MSZ spotkania międzynarodowej grupy roboczej zajmującej się sankcjami gospodarczymi i indywidualnymi wobec Syrii podkreślono, że sankcje te nie są skierowane przeciwko ludności cywilnej.

Szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe opowiedział się za _ presją na reżim syryjski _. Podkreślił, że _ działania podjęte wobec sektora bankowego i finansowego, zwłaszcza zamrożenie aktywów Centralnego Banku Syrii, doprowadziły do zmniejszenia dochodów i pozbawiły syryjskie państwo cennych źródeł finansowych _.

_ - Wiemy, że syryjskie władze, których rezerwy finansowe, według naszych informacji, zmniejszyły się o połowę, gwałtownie poszukują alternatywnych dróg, aby obronić się przed sankcjami _ - dodał.

Uczestnicy spotkania wyrazili _ silną dezaprobatę wobec wszelkiego wsparcia finansowego oraz sprzedaży broni syryjskiemu reżimowi _. Zaapelowali też do _ wszystkich państw wchodzących w skład grupy "Przyjaciele Syrii" oraz innych krajów, aby przyłączyły się do wspólnych wysiłków w celu izolowania reżimu syryjskiego _.

Wystąpili także z apelem, aby _ biznesmeni wspierający finansowo krwawe represje oraz ci, którzy w inny sposób pomagają syryjskim władzom, zerwali wszelkie kontakty z reżimem Baszara el-Asada _.

Komunikat grupy zawiera też apel _ do wszystkich Syryjczyków i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, aby publicznie odcięli się od popełnionych przez syryjski reżim naruszeń praw człowieka, które mogą być uznane za zbrodnie przeciwko ludzkości _.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Unii Europejskiej, Ligi Arabskiej, USA, Szwajcarii, Monako, Australii, Kanady i Turcji. Nie było reprezentantów Rosji, Iranu, Libanu, Iraku.

W komunikacie podkreślono, że chodzi o _ całościowe poszanowanie przez syryjskie władze zobowiązań wynikających z planu wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana i wprowadzenie w życie zmian politycznych odpowiadających demokratycznym aspiracjom narodu syryjskiego _.

Następne spotkanie grupy odbędzie się w maju w Waszyngtonie.

Unijnym zakazem wizowym i zamrożeniem aktywów objętych jest łącznie ok. 150 organizacji syryjskich i osób, w tym prezydent Asad. Ponadto w lutym UE zamroziła aktywa banku centralnego Syrii, zakazała handlu metalami szlachetnymi i diamentami oraz zakazała lotów cargo syryjskich samolotów do UE. Obowiązuje też zakaz sprzedaży broni do Syrii.

W czwartek w Paryżu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych, na którym omawiana będzie sprawa zwiększenia presji na syryjskiego prezydenta w sprawie wypełnienia zobowiązań wynikających z planu pokojowego Annana.

W spotkaniu weźmie udział także szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton oraz ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Kataru.

Czytaj więcej o walkach w Syrii w Money.pl
Zawieszenie broni w Syrii zagrożone przez... Zapowiedziana przez rząd syryjski rozprawa z falą ataków terrorystycznych i ostrzał artyleryjski miasta Hims wskazują, że zawieszenie broni w Syrii może zostać zerwane. Taką informację przekazał Reuters.
Ten człowiek może dziś zakończyć wojnę w Syrii Będzie rozmawiał z przywódcami Iranu o zakończeniu walk.
Obama w ogniu krytyki. Zmieni stanowisko? Naiwnością było przypuszczać, że plan ONZ w sprawie Syrii powstrzyma reżim prezydenta Baszara el-Asada przed brutalnym tłumieniem rebelii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)