Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski na temat polskiej wsi

0
Podziel się

Prezydent powiedział, że jesteśmy blisko realizacji marzeń papieża Jana Pawła II, który w 1987 roku mówił o potrzebie przekształceń polskiej wsi.

Bronisław Komorowski na temat polskiej wsi
(eecpoland.eu)
bEpPOXhN

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w Spale podczas Dożynek Prezydenckich, że jesteśmy blisko realizacji marzeń papieża Jana Pawła II, który w 1987 roku mówił o potrzebie przekształceń polskiej wsi.

_ - Jan Paweł II mówił do rolników, że model chłopa lub chłoporobotnika pracującego z małym skutkiem, a ponad siły, winien być zastąpiony modelem wydajnego i niezależnego producenta. Świadomego i umiejącego korzystać nie gorzej niż inni z dóbr kultury i zdolnego do jej pomnażania. Te słowa brzmiały wówczas jak marzenia. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko realizacji papieskich marzeń z okresu sprzed przekształceń ustrojowych w naszym kraju _ - powiedział Komorowski.

Podkreślił, że dzisiaj możemy z dumą mówić o polskiej wsi, która _ nadrabia wielkie zaległości w nieprawdopodobnym tempie _.

bEpPOXhP

_ - Możemy z dumą i radością mówić o polskiej wsi jako o sile całego narodu, ale także sile polskiej gospodarki. Myślę, że możemy dzisiaj mówić o polskiej wsi z nadzieją, że nie tylko trwa w wartościach, ale potrafi się modernizować w ramach Polski i w ramach rynków zewnętrznych _ - powiedział prezydent.

Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim osobom związanym z rolnictwem za _ dbałość o to, żebyśmy nie tylko mogli myśleć, ale i działać na rzecz nowoczesności polskiej wsi i polskiego rolnictwa. - Dbając jednocześnie o to, aby nie uronić nic z dziedzictwa naszych ojców, dziadów i pradziadów. Aby nie stracić nic z tych wartości, które przetrwały i są obecne na naszej wsi _ - powiedział Komorowski.

Dodał, że na podziękowania zasługują również wszyscy pilnujący _ pięknej narodowej tradycji, która ma swoje szczególne zakorzenienia na wsi polskiej _.

_ - Chcę serdecznie podziękować także rodzinom wiejskim - kobietom, rolnikom, dzieciom, młodzieży za to, że stara się wykorzystać najlepiej jak można nowe szanse w postaci edukacji, dążenia do lepszego wykształcenia. Często z myślą o przeniesieniu tej wiedzy i zdobytego wykształcenia do siebie, do domu, na wieś polską. Aby czynić ją jeszcze lepszą, jeszcze mądrzejszą, jeszcze bardziej atrakcyjną _ - mówił Komorowski.

bEpPOXhV

Jego zdaniem polska wieś jest obecnie miejscem, w którym ciężka praca przynosi efekty. _ - Polska wieś nie jest rajem na ziemi. Ma wiele kłopotów, ma wiele problemów. Ale jest takim miejscem, w którym widać, że ciężka praca przynosi efekty, jest pracą owocną. I to powinno dla nas stanowić zachętę na przyszłość, w którą można patrzeć z dumą i nadzieją _ - powiedział prezydent.

Do Spały Komorowski przyjechał w niedzielę przed godz. 10. Kilka minut później rozpoczął zwiedzanie Miasteczka Regionów, w którym spotkał się m.in. z marszałkami województw. W tym samym czasie jego żona Anna odwiedzała sąsiadującą z miasteczkiem Aleję Twórców Ludowych.

Później w Kaplicy Polowej AK para prezydencka uczestniczyła w nabożeństwie rozpoczynającym niedzielne uroczystości. Mszę w intencji rolników celebrował biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który w homilii powiedział m.in., że wszystkie osoby związane z rolnictwem powinny doświadczyć _ autentyzmu naszego podziękowania, autentyzmu naszej troski i autentyzmu oraz szczerości w mówieniu o pracy na roli _.

Po mszy uczestnicy dożynek utworzyli wielobarwny korowód, który spod kaplicy przeszedł na stadion COS, gdzie w sąsiedztwie Miasteczka Regionów i Alei Twórców Ludowych usytuowana została główna scena. Po przejściu symbolicznej bramy dożynkowej parę prezydencką powitał marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

bEpPOXhW

Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż parę prezydencką powitali starostowie tegorocznych dożynek - Zofia Kozłowska, właścicielka gospodarstwa rolnego o pow. 93 ha w miejscowości Januszkowo (woj. kujawsko-pomorskie) oraz gospodarujący wraz z rodziną na 300 ha Krzysztof Kalenik, przewodniczący rady gminy Nowy Dwór (woj. podlaskie).

Prezydent podkreślił, że bardzo by chciał, aby chleb _ był zawsze w Polsce dzielony sprawiedliwie i jak najobficiej _. Komorowski nawiązał również do zmiennej pogody, jaka towarzyszyła uroczystościom (podczas mszy padał deszcz, później zza chmur wyszło słońce). _ - Ze względu na specyfikę obecnego roku - rano lało, wczoraj zdaje się też - to myślę, że to jest jedyna okazja do tego, żeby połączyć dożynki z wyprawą do lasu na grzyby, do czego zachęcam _ - powiedział Komorowski.

W konkursie prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w tym roku zwyciężył wieniec z Garbowa w woj. lubelskim.

Dożynkom już od soboty towarzyszyły w Spale liczne imprezy, m.in. konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych. W sobotę odbyło się Forum Debaty Publicznej _ Kobieta wiejska we współczesnym świecie _. W dyskusji uczestniczyła m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska.

bEpPOXhX

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Mościcki. Po 62 latach, w 2000 r. reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 r. powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.

Czytaj więcej w Money.pl
Burza po słowach prezydenta Bronisław Komorowski chce ograniczyć prawo do odwoływania prezydentów miast. Opozycja nie pozostawia na nim suchej nitki.
Zaskakujące słowa prezydenta o referendum -_ Dostęp do tego rewolweru musi być utrudniony _ - mówi Bronisław Komorowski.
Ho, ho, ho, 600 ustaw i 3 weta w trzy lata Mija trzeci rok, odkąd Bronisław Komorowski zasiada na prezydenckim fotelu. - _ Jest orędownikiem Platformy _ - krytykuje go opozycja.
bEpPOXiq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)