Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Browar w Elblągu wykorzysta do produkcji energię odnawialną

0
Podziel się:

W przyszłym roku w Elblągu zostanie oddany do użytku jeden z największych w
kraju bloków energetycznych elektrociepłowni opalanych w całości biomasą. Ma zaopatrywać w ciepło
mieszkańców i miejscowe firmy, w tym elbląski browar, należący do Grupy Żywiec.

W przyszłym roku w Elblągu zostanie oddany do użytku jeden z największych w kraju bloków energetycznych elektrociepłowni opalanych w całości biomasą. Ma zaopatrywać w ciepło mieszkańców i miejscowe firmy, w tym elbląski browar, należący do Grupy Żywiec.

O terminie zakończenia budowy bloku biomasowego w elbląskiej elektrociepłowni i współpracy spółki Energa Kogeneracja z Browarem w Elblągu w zakresie wytwarzania i wykorzystywania tzw. zielonej energii poinformowała w środę rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska.

Powstający w Elblągu blok energetyczny o mocy 25 MWe będzie jednym z największych tego typu obiektów w kraju, budowanych od podstaw i w całości opalanych biomasą agro, czyli rolniczą. Planowana roczna produkcja ma wynieść 200 tys. MWh energii elektrycznej i 796 tys. GJ ciepła. Pozwoli to spółce zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 120 tys. ton rocznie.

Blok na biomasę ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, a podstawowym paliwem będą pelety ze słomy. Będzie on produkował energię elektryczną i ciepło na potrzeby mieszkańców i miejscowych firm, w tym Browaru w Elblągu, który od lat kupuje od spółki energię cieplną w postaci pary technologicznej do procesów produkcji.

W ramach programu Zielony Browar prowadzone jest m.in. badanie emisji dwutlenku węgla na każdym etapie produkcji, rozlewu i transportu produktów, a jednym z jego zadań jest regulacja gospodarki odpadami. Program jest częścią ogłoszonej w 2010 r. przez Grupę Żywiec globalnej strategii zrównoważonego rozwoju, która zakłada minimalizowanie wpływu browarów na środowisko.

Rozpoczęta w ub. roku budowa bloku na biomasę stanowi realizację jednego z celów strategicznych Grupy Energa - osiągnięcie pozycji lidera w zakresie rozproszonych, szczególnie odnawialnych, źródeł wytwarzania energii.

Inwestycja ma również wpłynąć na zaktywizowanie gospodarcze regionu, w tym zwiększenia popytu na słomę do produkcji pelet, co oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników. (PAP)

mbo/ pad/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)