Notowania

polska
10.02.2010 13:42

Bryła polskiego pawilonu na EXPO 2010 jest gotowa

Prace przy budowie polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju zostały zakończone. W połowie lutego planowane jest rozpoczęcie prac związanych z zabudową wnętrza Pawilonu Polski, które ma być gotowe w kwietniu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prace przy budowie polskiego pawilonu na EXPO 2010 w Szanghaju zostały zakończone. W połowie lutego planowane jest rozpoczęcie prac związanych z zabudową wnętrza Pawilonu Polski, które ma być gotowe w kwietniu.

Jak poinformowała w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która koordynuje budowę Polskiego Pawilonu na EXPO 2010, Bożena Lublińska-Kasprzak, prace konstrukcyjne przy budowie Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2010 w środę zostały zakończone.

"Projekt naszego pawilonu jest już teraz dużym sukcesem na EXPO 2010 - spotkał się z dużym zainteresowaniem, znalazł się w grupie kilku wybranych pawilonów narodowych, które reklamują wystawę EXPO 2010 w Chinach, można go zobaczyć w wielu miejscach w Szanghaju" - zwróciła uwagę Lublińska-Kasprzak. Wystawa zostanie otwarta 1 maja. Na 22 maja zaplanowano Dzień Polski na EXPO 2010. Swój udział w nim zapowiedział premier Donald Tusk.

Bryła polskiego pawilonu podobna jest do kartki papieru, wielokrotnie zginanej, z której stworzono ludową wycinankę. Ściany bryły wykonane ze sklejki, mają być w nocy podświetlane od wewnątrz kolorowym światłem, dzięki czemu budynek ma się wyróżniać w pejzażu wystawy.

Podczas środowej konferencji współautor scenografii wnętrza budynku polskiego pawilonu, Borys Kudlicka, omówił jego podstawowe założenia. "Bryła pawilonu jest bardzo szlachetna (...), kojarząca się trochę z lampionem. Staraliśmy się wprowadzić widza w głąb tej tkanki i labiryntu wzorów wycinanki, który widzimy na zewnątrz. Staraliśmy się nadać ekspozycji wewnątrz budynku bardzo dynamiczny charakter" - opowiadał Kudlicka, któremu w projektowaniu wnętrza budynku pomagali Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa.

Przed pawilonem ustawione zostaną kolorowe i podświetlane figury. Wśród nich znajdzie się figura pianisty, która ma przypominać o Roku Chopina, obchodzonym w Polsce i na świecie. Będą także figury ludzi na rowerach i rolkach z flagami Polski i napisami "Polska się uśmiecha". To zdanie jest jednym z głównym haseł polskiego pawilonu.

Pawilon ma kształt prostokąta o wymiarach 20 m na 50 m. Na powierzchni ok. 1200 m kw. powstanie polska ekspozycja - sale wystawowe, polska restauracja, a nawet miejsce przypominające miejski rynek. W ścianach ze sklejki wycięte zostaną fragmenty wycinanki z zewnętrznej strony elewacji pawilonu, które na dalszych etapach zwiedzania pawilonu będą zmieniać się we wzory roślinne lub kontury miejskiej mapy.

W pawilonie znajdzie się też tzw. strefa mieszkań. "Chcieliśmy nawiązać do polskiego designu. Pokażemy trzy typy mieszkań z różnych epok - od XIX-wiecznego wnętrza, przez pokój z lat 50., aż do pomieszczenia urządzonego współcześnie. Będzie w nich można znaleźć materiały promujące regiony i miasta polskie" - mówił Kudlicka. Na monitorach w innych częściach pawilonu wyświetlane będą wizualizacje pędzącego pociągu zamieniającego się w informacje o polskiej gospodarce.

W polskim pawilonie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń gospodarczych, turystycznych, kulturalnych m.in. seminaria dotyczące przemysłu spożywczego, turystyki i wystawa polskiego wzornictwa.

Najważniejsze wydarzenia kulturalne na EXPO 2010 odbędą się 22 maja podczas Dnia Polskiego. "Zaplanowaliśmy dwa koncerty w Teatrze Wielkim w Szanghaju. Jeden z nich to koncert chopinowski pt. +Różne oblicza Chopina+; będzie się koncentrował na różnych interpretacjach muzyki polskiego kompozytora - jazzowej, a nawet dance. Drugi koncert będzie koncertem muzyki filmowej polskiej" - opowiadała zastępca szefa Instytutu Adama Mickiewicza, Joanna Kiliszek. Przed pawilonem pokazana zostanie instalacja Piotr Uklańskiego. "Sylwetka orła z polskiego godła zostanie przedstawiona w bardzo niekonwencjonalny sposób" - podkreśliła Kiliszek.

W trakcie trwania wystawy zaprezentowana zostanie animowana opowieść o historii państwa polskiego widziana oczami Tomasza Bagińskiego. Dzieło zostało przygotowane pod opieką naukową historyka prof. Henryka Samsonowicza. Goście polskiego pawilonu będą mogli zobaczyć także film dokumentalny Mirosława Chojeckiego zrealizowany pod opieką naukową prof. Jana Rowińskiego "Chiny ratują Polskę". Film Andrzeja Fidyka "Polskie migracje-polskie marzenia" będzie natomiast opowiadał o spełnionych marzeniach i dążeniu do lepszego życia, którego symbolem w przypadku bohaterów filmu jest migracja ze wsi do miasta. W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają m.in. Urszula Dudziak i Ilona Felicjańska.

Po godzinie 21 centrum polskiego pawilonu ma zmieniać się w dyskotekę. "Po obejrzeniu polskiego pawilonu będzie można się w nim po prostu pobawić" - mówił w środę komisarz generalny sekcji polskiej EXPO 2010 Sławomir Majman.

Pawilony narodowe będą otwarte w Szanghaju do północy, a jeśli ruch i zainteresowanie będą duże - przez całą dobę. W EXPO 2010 weźmie w niej udział ponad 200 państw i 33 organizacje międzynarodowe. Na powierzchni 5,28 km kwadratowych w centrum Szanghaju powstanie ekspozycja, którą podczas 6 miesięcy trwania imprezy ma odwiedzić - według organizatorów - ok. 70 milionów osób.(PAP)

agz/ ls/ bk/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz