Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjczycy coraz częściej wybierają "zielone pochówki"

0
Podziel się:

Coraz więcej Brytyjczyków woli tzw. zielone pochówki - w ładnych
przyrodniczo miejscach, a nie na cmentarzach - informuje serwis internetowy AlphaGalileo.

Coraz więcej Brytyjczyków woli tzw. zielone pochówki - w ładnych przyrodniczo miejscach, a nie na cmentarzach - informuje serwis internetowy AlphaGalileo.

O tej nasilającej się tendencji wśród Brytyjczyków poinformowano podczas konferencji Royal Geographical Society w Londynie.

Wielka Brytania przoduje w świecie w "zielonych pochówkach". Coraz więcej osób wyraża wolę posiadania grobu wśród lasów, łąk czy na polach. Zależy im na pochówku w pięknym przyrodniczo miejscu. Niekiedy istotnym czynnikiem w podjęciu decyzji jest przepełnienie na lokalnych cmentarzach.

"Zielone pochówki" lub "naturalne pochówki" to pomysł, który zrodził się w 1993 r. w Wielkiej Brytanii i zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Wiąże się on z ekologicznym przesłaniem, że zwłoki powinny jak najszybciej ulec naturalnemu rozkładowi. Nie stosuje się więc niczego, co zapobiega temu procesowi - balsamów, trumien z grubego drewna, a niekiedy nie używa się trumien w ogóle.

Naukowcy przypominają, że tego typu pochówek nie jest zakazany brytyjskim prawem, w przeciwieństwie do wielu innych krajów świata.

W 1993 r. w Carlisle w Wielkiej Brytanii wydzielono pierwszy obszar na naturalne pochówki. Obecnie naukowcy naliczyli około 200 takich miejsc, przede wszystkim na południowym wschodzie i południowym zachodzie kraju.

Niektóre z nich są w posiadaniu władz lokalnych, inne należą do prywatnych właścicieli, firm lub organizacji charytatywnych. (PAP)

(więcej w Serwisie Naukowym PAP)

krx/ tot/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)