Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BŚ:Bliski Wschód i Afryka Płn. zagrożone zmianami klimatycznymi

0
Podziel się:

Dauha (PAP/AP) - Bliski Wschód i Afryka Północna zostaną najbardziej dotknięte zmianami
klimatycznymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmniejszą się tam opady, wzrośnie natomiast
temperatura i poziom mórz - ostrzegł Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.

Dauha (PAP/AP) - Bliski Wschód i Afryka Północna zostaną najbardziej dotknięte zmianami klimatycznymi w nadchodzących dziesięcioleciach. Zmniejszą się tam opady, wzrośnie natomiast temperatura i poziom mórz - ostrzegł Bank Światowy w opublikowanym w środę raporcie.

Jeśli wzrost temperatury okaże się zgodny z przewidywaniami, ucierpi zapewne turystyka w tym regionie. Prawdopodobne są też nieurodzaje, co zagroziłoby bezpieczeństwu zaopatrzenia w żywność. Już teraz temperatura rośnie tam latem w niektórych miejscach nawet do 50 stopni Celsjusza.

Raport Banku Światowego przedstawiono w Dausze, gdzie odbywa się konferencja klimatyczna. Prawie 200 delegatów dyskutuje nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, tak by globalne temperatury nie wzrosły o więcej niż o 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z okresem preindustrialnym.

Według danych Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), obecnie wzrost ten wyniósł już 0,8 stopnia C.

"Zmiana klimatu jest rzeczywistością dla ludzi w krajach arabskich" - podkreślił wiceprezes Banku Światowego Inger Andersen, odpowiedzialny za Bliski Wschód i Afrykę Północną. Wskazał, że uderza to przede wszystkim w biednych, którzy mają mniejsze możliwości zaadaptowania się do nowych warunków.

Przewiduje się, że rezultatem nadchodzących zmian klimatycznych będą coraz dłuższe susze. Sprawią one, że jednym z najpoważniejszych problemów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej będzie niedobór wody pitnej - ostrzegł Bank Światowy. Już teraz jej zasoby są tam mniejsze niż w innych regionach świata.

Bank Światowy podkreślił, że w związku ze zmianami klimatycznymi potrzebna jest poprawa infrastruktury, by skutecznie walczyć z suszami i powodziami, wzrostem poziomu mórz itp. Będzie to wymagać skoordynowanych działań na różnych szczeblach.

W raporcie podkreślono, że zmiany klimatyczne zachodzą już w wielu rejonach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Wskazano m.in. na powódź w dorzeczu Nilu w 2006 roku, która pochłonęła 600 ofiar śmiertelnych oraz na rekordowo długą, bo aż pięcioletnią suszę w dorzeczu Jordanu, która skończyła się w 2008 roku. (PAP)

az/ ro/

12768140

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)