Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budynek archiwum Muzeum Auschwitz czeka remont

0
Podziel się:

Wyremontowany zostanie blok na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz
I, w którym mieści się archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau. Placówka rozpoczęła poszukiwania
wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania - podał w piątek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Wyremontowany zostanie blok na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz I, w którym mieści się archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau. Placówka rozpoczęła poszukiwania wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania - podał w piątek rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel.

Murowany budynek archiwum stoi tuż przy obozowej bramie głównej z napisem "Arbeit macht frei".

"Prace pozwolą na zabezpieczenie historycznego budynku, jak i umożliwią poprawienie warunków przechowywania cennych archiwaliów, które się w nim znajdują" - powiedział Bartyzel. Będą polegały przede wszystkim na wzmocnienie konstrukcji stropów, aby wystarczyła do przeniesienia obciążeń użytkowych, w tym ciężaru montowanych stałych urządzeń gaśniczych. Wymienione i zmodernizowane zostaną m.in. także instalacje: elektryczna, teletechniczna, wentylacyjna i klimatyzacyjna.

Wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac 9 miesięcy od dnia popisania umowy. Zasoby archiwum na czas remontu zostaną przeniesione do innego budynku na terenie placówki.

Muzeum sfinansuje prace w 95-proc. z pieniędzy na projekt "Auschwitz - zachowanie autentyzmu. Dziewięć zadań na lata 2012-15". Pod koniec 2011 roku pozyskało na ten cel 4 mln euro od Komisji Europejskiej. Dzięki tym funduszom konserwowane są m.in. tałesy znajdujące się w ekspozycji głównej w byłym obozie Auschwitz I, a także modernizowany muzealny magazyn waliz, które należały do zgładzonych Żydów. Reszta będzie pochodziła z budżetu Muzeum.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku, na terenie byłych: Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,4 mln osób. (PAP)

szf/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)