Notowania

wiadomości
12.12.2011 11:03

Budzanowski: MSP opowiada się za racjonalnymi dywidendami

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski deklaruje się jako zwolennik racjonalnych dywidend, nie zamierza drenować spółek z pieniędzy na inwestycje, ale nie jest też zwolennikiem sytuacji, kiedy zysk leży bezproduktywnie na kontach spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski deklaruje się jako zwolennik racjonalnych dywidend, nie zamierza drenować spółek z pieniędzy na inwestycje, ale nie jest też zwolennikiem sytuacji, kiedy zysk leży bezproduktywnie na kontach spółki.

"Dywidenda jest prawem akcjonariusza, ale to prawo należy stosować bardzo rozważnie. Środki finansowe spółek winny kreować wartość w spółkach - i to wartość dla wszystkich akcjonariuszy. Do tego zalicza się polityka inwestycyjna spółek. Jeśli są realne projekty i spółka potrafi przekonać do nich akcjonariuszy, to nie mam nic przeciwko pozostawieniu w spółce środków na ich przeprowadzenie" - powiedział PAP Budzanowski.

Wyjaśnił, że dywidenda będzie pobierana od spółek nie w oparciu o plany strategiczne - gdyż one mogą mieć jedynie charakter teoretyczny - ale w oparciu o konkretne zobowiązania.

"Chodzi o to, czy spółka posiada realne plany inwestycyjne, zwiększające wartość firmy" - zaznaczył. Jak zapowiedział, MSP będzie to weryfikowało przy podejmowaniu ostatecznej decyzji w czasie walnych zgromadzeń.

"Moja filozofia na dywidendę: dialog z zarządami spółek. Jeżeli faktycznie mamy do czynienia z nadpłynnością i spółka nie ma biznesowego pomysłu, w jaki sposób zagospodarować swoją gotówkę, to wówczas będziemy podejmować decyzję o pobraniu części zysku. Wymagany koszt kapitału w spółkach będzie istotnym kryterium inwestycyjnym" - powiedział minister.

Przypomniał, że termin na deklarację dywidend za 2011 rok przez spółki upływa 30 czerwca 2012 roku.

"Nie będą mnie interesowały zapowiedzi zarządów spółek, że mają jakiś pomysł, który chcieliby zrealizować. Będą mnie interesować tylko konkretne i kreujące wartość zobowiązania, czy one są, czy też ich nie ma" - powiedział.

Minister zapowiedział, że sprawdzi zadeklarowane przez spółki plany inwestycyjne.

"Czyli co spółka zrobiła przez ostatnie 12 miesięcy i jaka była różnica między zapowiedzią, a tym co zostało zrealizowane w ciągu roku" - podkreślił szef resortu skarbu.(PAP)

luo/ aop/ pr/ drag/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz