Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet
25.11.2009 16:55

Budżet przyszłorocznego IPN na poziomie 218 mln zł

Przyszłoroczny budżet Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano na poziomie 218 mln zł; oznacza to wzrost o 4,6 proc., w stosunku do budżetu roku 2009 - poinformowano na posiedzeniu senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. IPN-owi przybyło też nowych zadań.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przyszłoroczny budżet Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano na poziomie 218 mln zł; oznacza to wzrost o 4,6 proc., w stosunku do budżetu roku 2009 - poinformowano na posiedzeniu senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. IPN-owi przybyło też nowych zadań. *

Jak powiedział wiceszef IPN Franciszek Gryciuk, Instytutowi przybyło obowiązków związanych z realizacją ustawy o obniżeniu emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB, a także w związku z zadośćuczynieniem ofiarom wystąpień zbiorowych z lat PRL. Przypomniał, że w przyszłym roku obchodzone będą również: 70. rocznica zbrodni katyńskiej, 65. rocznica zakończenia II wojny światowej, a także 30. rocznica powstania NSZZ "Solidarność".

Zgodnie z ustawą o obniżeniu emerytur byłym funkcjonariuszom SB IPN ma przekazywać organom emerytalnym zaświadczenia o przebiegu służby funkcjonariusza, wraz z informacją, czy z dostępnych materiałów wynika, że "podjął on współpracę i czynnie wspierał osoby lub organizacje działające na rzecz niepodległości Państwa Polskiego" (wtedy zachowałby świadczenie). W budżecie IPN na rok 2009 nie przewidziano żadnych środków na realizację ustawy. Szacowano, że będzie to koszt ok. 2-3 mln zł. Na posiedzeniu senackiej komisji poinformowano, że wpłynęło około 200 tys. wniosków.

Dotychczas sprawdzono dokumenty w zbiorze ogólnodostępnym, a we wtorek podjęto decyzję ws. weryfikacji w zbiorze zastrzeżonym. Do stycznia 2010 roku - jak poinformowano - procedura weryfikacji ma zostać zakończona. Wówczas prawdopodobnie rozpocznie się wypłata emerytur (ustawa znajduje się w Trybunale Konstytucyjnym). W ocenie IPN przysporzy to pracy Instytutowi, bo niektórzy byli funkcjonariusze będą niewątpliwie zwracać się do sądu.

Poza tym IPN ma realizować także ustawę o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych z lat 1956 - 1989. Zgodnie z tą ustawą to prezes IPN ma przekazywać Kierownikowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych danych, dotyczących okoliczności śmierci ofiar w czerwca 1956 roku w Poznaniu, października 1957 roku w Warszawie, grudnia 1970 roku na Wybrzeżu, czerwca 1976 roku w Radomiu oraz stanu wojennego, w tym w szczególności w wyniku wydarzeń w kopalni "Wujek".

Pion edukacyjny IPN planuje m.in. wydanie około 60 pozycji książkowych.(PAP)

dom/ itm/ jbr/

Tagi: budżet, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz