Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgaria: Borysow rozmawiał z protestującymi rolnikami greckimi

0
Podziel się

Premier Bułgarii Bojko Borysow odwiedził w piątek zablokowane od poniedziałku
przejście graniczne z Grecją Kułata-Promachonas, na którym w 6-kilometrowej kolejce czekało ponad
200 TIR-ów, w tym kilkanaście polskich.

bEirPpvV

Premier Bułgarii Bojko Borysow odwiedził w piątek zablokowane od poniedziałku przejście graniczne z Grecją Kułata-Promachonas, na którym w 6-kilometrowej kolejce czekało ponad 200 TIR-ów, w tym kilkanaście polskich.

Po rozmowie z premierem przedstawiciele komitetu strajkowego greckich rolników, którzy blokują przejście, domagając się od rządu Grecji większych subsydiów, oświadczyli, że zostanie ono odblokowane. Jednym z argumentów Borysowa było to, że według prognoz w nocy należy spodziewać się silnych mrozów, sięgających minus 15-20 stopni.

Rzeczniczka policji granicznej Lora Lubenowa poinformowała PAP, że komitet strajkowy nie zobowiązał się do zdjęcia blokady, lecz chodzi o tymczasowe otwarcie przejścia, by kierowcy uniknęli spędzenia mroźnej nocy w pojazdach.

bEirPpvX

W czwartek rolnicy oświadczyli, że zaostrzają protest i na przejściu Kułata-Promachonas w następnych dniach nie będzie już codziennych przerw w blokadzie, podczas których przepuszczano po około 400-500 TIR-ów z obu stron granicy.

Bułgarski MSZ przygotowuje skargę przeciw Grecji do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Borysow zwrócił się również do Komisji Europejskiej o interwencję na rzecz odblokowania przejść granicznych. Według korespondentów mediów bułgarskich w Brukseli, KE w piątek wezwała Grecję do rozwiązania problemu, lecz nie wypowiedziała się w kwestii ewentualnych sankcji wobec tego kraju, których domagała się Sofia.

Borysow poinformował w piątek, że dwukrotnie rozmawiał telefonicznie z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu i poinformował go o stratach Bułgarii w wyniku blokady.

Protestujący greccy rolnicy domagają się od rządu w Atenach zwiększenia dopłat do produkcji rolnej.

bEirPpwd

W piątek w godzinach popołudniowych ponownie zablokowane było przejście Ilinden-Ekzochi; kilkakrotnie wstrzymywano też ruch w punkcie granicznym Kapitan Petko Wojwoda-Ormenion przy granicy z Turcją.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mc/

bEirPpwy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)