Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Coraz więcej wykształconych Bułgarów emigruje

0
Podziel się:

Kilkaset tysięcy wykształconych, wysoko wykwalifikowanych Bułgarów szykuje się
do emigracji w najbliższych trzech latach. Ok. 190 tys. chce wyjechać na stale. Dane te
przedstawiła w piątek socjologiczna agencja Afis. Badaniem objęto 1028 osób w wieku od 15 do 55
lat.

Kilkaset tysięcy wykształconych, wysoko wykwalifikowanych Bułgarów szykuje się do emigracji w najbliższych trzech latach. Ok. 190 tys. chce wyjechać na stale. Dane te przedstawiła w piątek socjologiczna agencja Afis. Badaniem objęto 1028 osób w wieku od 15 do 55 lat.

"Przekształciliśmy się w społeczeństwo, które siedzi na walizkach, w każdej chwili jesteśmy gotowi się rozproszyć " - powiedział szef agencji Jurij Asłanow.

Podkreślił, że ta tendencja nie stwarza zagrożenia dla krajów unijnych, w stronę których patrzą potencjalni emigranci, gdyż chodzi o wykwalifikowanych pracowników, a nie o tzw. socjalnych turystów, szukających wyższych świadczeń. "Jeżeli ktoś powinien się niepokoić tą tendencją, to my sami" - dodał.

Wzrost gotowości do emigracji występuje od czasu pogłębienia się zjawisk kryzysowych w Bułgarii w latach 2009-2010. Obecnie około 17 proc. Bułgarów jest gotowych wyjechać z kraju, w tym 4,8 proc. na stale. Plany emigracyjne dotyczą zarówno najbliższej przyszłości, jak i okresu najbliższych trzech lat. W grupie wiekowej do 30 lat odsetek rozważających emigrację wynosi aż 37 proc.

Głównymi kierunkami emigracji są Niemcy (43 proc.), Wielka Brytania (34 proc.) oraz Hiszpania (17 proc.). Gotowość do emigracji deklarują lekarze, inżynierowie, architekci, nauczyciele, pielęgniarki.

Emigracja lekarzy po specjalizacji jest od lat poważnym problemem. Co roku z Bułgarii wyjeżdża ich ok. 500.

W co drugiej bułgarskiej rodzinie jest co najmniej jedna osoba, która tymczasowo lub na stale przebywa za granicą. Liczba emigrantów bułgarskich nie jest dokładnie znana, są rozbieżności w danych. Liczbę emigrantów szacuje się na 1,5 - 2 mln. Według finansisty Emila Chyrsewa ich wkład w gospodarkę kraju (pieniądze, które przysyłają rodzinom) wynosi 5-6 proc. PKB i jest porównywalny z przychodami z turystyki.

Bułgaria jest unijnym krajem o najniższych dochodach.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ az/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)