Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Kampania przeciw wiadomościom po turecku w telewizji

0
Podziel się:

Prawie trzy tysiące podpisów pod petycją o zakazie emitowania wiadomości w
języku tureckim w telewizji publicznej zebrano w Sofii w ciągu trzech dni. Zbiórkę podpisów
zorganizowała prywatna stacja telewizyjna Skat, związana z nacjonalistyczną partią Ataka.

Prawie trzy tysiące podpisów pod petycją o zakazie emitowania wiadomości w języku tureckim w telewizji publicznej zebrano w Sofii w ciągu trzech dni. Zbiórkę podpisów zorganizowała prywatna stacja telewizyjna Skat, związana z nacjonalistyczną partią Ataka.

Nenczo Nenow, dziennikarz pracujący w tej telewizji, zbiera podpisy w samym centrum Sofii - tuż obok Teatru Narodowego. Obok jego stolika nie ma tłoku, lecz liczba podpisów rośnie. W rozmowie z PAP w piątek Nenow podkreślił, że jest to inicjatywa społeczna a nie partyjna.

Telewizja Skat zbiera podpisy nie tylko w Sofii, ale też w największych miastach bułgarskich. W Warnie w ciągu dwóch tygodni zebrano ponad 20 tys. podpisów. W sumie w całym kraju już 40 tys. osób powiedziało "nie" wiadomościom w języku tureckim - zaznaczył dziennikarz.

Inicjatywa jest szeroko lansowana również w internecie. W serwisie Facebook poparcie dla niej wyraziło już kilkaset osób. W odróżnieniu od starszych, którzy podpisują się w zeszytach Nenowa, na Facebooku wiadomościom po turecku sprzeciwiają się młodzi.

Zdaniem autorów kampanii, powtarzających tezę partii Ataka, emitowanie wiadomości w języku tureckim jest sprzeczne z konstytucją, w której jest zapisane, że oficjalnym językiem w Bułgarii jest bułgarski.

"W Bułgarii nie ma Turków, są zislamizowani w ciągu wieków Bułgarzy" - zaznaczył Nenow, według którego wiadomości po turecku "dzielą naród". "W Turcji żyje sporo Bułgarów; dlaczego w tamtejszej telewizji nie ma wiadomości po bułgarsku?" - zapytał.

Zakaz "tureckich" wiadomości był jednym z haseł partii Ataka, która w wyborach parlamentarnych z 5 lipca zdobyła 9,3 proc. głosów i wprowadziła do 240-miejscowego Zgromadzenia Narodowego 21 posłów. Wśród nich jest najmłodsza bułgarska posłanka - 24-letnia Kalina Krumowa, dziennikarka telewizji Skat.

Wiadomości w języku tureckim bułgarska telewizja publiczna emituje od 10 lat w zarezerwowanym dla oper mydlanych paśmie, tuż po godz. 16. Decyzję podjęto zgodnie z Konwencją Rady Europy o obronie mniejszości narodowych, ratyfikowaną przez Bułgarię w lutym 1999 roku.

Wiadomości po turecku miały przyczynić się do integracji 10-procentowej mniejszości tureckiej. Od lipca 2001 do lipca 2009 roku, kiedy partia tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód była członkiem rządzących koalicji, wiadomości były postrzegane jako demonstracja rosnącej roli politycznej tego ugrupowania.

Autorzy kampanii zapowiedzieli, że podpisy będą zbierane przez miesiąc, po czym petycja zostanie przesłana do parlamentu.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ ksaj/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)