Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria liberalizuje ustawę o obywatelstwie

0
Podziel się:

Poprzez zliberalizowanie ustawy o obywatelstwie władze w Sofii chcą
zneutralizować negatywne tendencje demograficzne. Minister Bożydar Dymitrow, odpowiadający za
kontakty z rodakami za granicą, obiecał w środę "import" 30 tys. nowych obywateli rocznie.

Poprzez zliberalizowanie ustawy o obywatelstwie władze w Sofii chcą zneutralizować negatywne tendencje demograficzne. Minister Bożydar Dymitrow, odpowiadający za kontakty z rodakami za granicą, obiecał w środę "import" 30 tys. nowych obywateli rocznie.

Zgodnie z nowymi przepisami, czas oczekiwania na odpowiedź na wniosek o nadanie obywatelstwa złożony przez osobę o bułgarskich korzeniach wynosi do roku. Obecnie procedura ta trwa 2-3, a nawet do 6 lat. Na odpowiedź czeka teraz około 5 tys. wniosków.

Zdaniem Dymitrowa liberalizacja przepisów spowoduje kilkakrotne zwiększenie liczby wniosków o nadanie obywatelstwa. Ułatwione ma być również przywrócenie obywatelstwa bułgarskiego.

Minister podkreślił, że w obliczu pogłębiającego się kryzysu demograficznego władze powinny zwracać większą uwagę na mieszkających poza granicami kraju ludzi o bułgarskich korzeniach. Według niego jest ich około 2,5 mln.

Zainteresowani będą składać wnioski sami. Zmiany ustawodawcze eliminują agencje pośrednictwa, szczególnie aktywne w ostatnich latach w Macedonii i Mołdawii. Według mediów bułgarskich dokumenty udowadniające "bułgarskie korzenie etniczne" do niedawna kosztowały od 3 do 6 tys. euro. Cena wzrosła po wejściu Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Przy okazji aresztowania w zeszłym tygodniu szefa dyrekcji wydziału migracji w MSW Stefana Christowa, który ułatwiał wydawanie nielegalnych dokumentów tożsamości i zaświadczeń pozwalających na otrzymane obywatelstwa bułgarskiego, wyszło na jaw, że cena "usługi" dla obywatela Mołdawii osiągnęła 15 tys. euro.

Według minister sprawiedliwości Margarity Popowej powstała prawdziwa "mafia paszportowa". Ludzie nie będący w stanie zapłacić czekają latami. "Im więcej masz pieniędzy, tym szybciej staniesz się Bułgarem" - mówił niedawno w dzienniku "Trud" obywatel mołdawski, którego pradziadkowie wyemigrowali z Bułgarii w XIX wieku.

Zdaniem Dymitrowa eliminowanie agencji pośredniczących zlikwiduje korupcję w tej dziedzinie.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ klm/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)