Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Parlament potępił przymusową asymilację i wygnanie Turków

0
Podziel się:

Bułgarski parlament potępił w środę przymusową asymilację i wygnanie
etnicznych Turków przez reżym komunistyczny w latach 80. Stało się to 22 lata po rozpoczęciu
starań. Zabiegały o to bułgarska centroprawica i turecka partia Ruch na rzecz Praw i Swobód.

Bułgarski parlament potępił w środę przymusową asymilację i wygnanie etnicznych Turków przez reżym komunistyczny w latach 80. Stało się to 22 lata po rozpoczęciu starań. Zabiegały o to bułgarska centroprawica i turecka partia Ruch na rzecz Praw i Swobód.

"Potępiamy przymusowe wygnanie 360 tysięcy obywateli bułgarskich pochodzenia tureckiego w 1989 r." - napisano w dokumencie, w którym wypędzenie Turków zostało uznane za "formę czystki etnicznej, dokonanej przez reżym totalitarny".

Posłowie zwracają się do wymiaru sprawiedliwości i prokuratora generalnego z apelem o podjęcie niezbędnych działań w celu ukarania winnych za realizację tzw. procesu odrodzeniowego. Większość jego ideologów, w tym były przywódca komunistyczny Todor Żiwkow, od lat nie żyje.

"Proces odrodzeniowy" jest eufemizmem używanym przez bułgarskie władze komunistyczne dla określenia polityki przymusowej bułgaryzacji etnicznych Turków w drugiej połowie lat 80.

Zaczęło się to w latach 1984-1985 przymusową zmianą tureckich imion i nazwisk na słowiańskie, zakończyło - exodusem Turków latem 1989 r. Według ostatnich danych, opublikowanych przez media krajowe na podstawie archiwów MSW, od czerwca do września r. 1989 Bułgarię opuściło 369 839 osób, 154 937 z nich wróciło na początku lat 90., 214 902 pozostały w Turcji.

W r. 1990, kiedy Turkom przywrócono ich prawdziwe nazwiska, część wróciła. Dla wielu ludzi jednak komplikacje trwają, niszczono bowiem także oryginalne dokumenty z tureckimi nazwiskami: akty własności, urodzenia, zgonu, dokumentację lekarską. W nowych dokumentach, wydawanych w pośpiechu, nie uwzględniano więzi rodzinnych. To powoduje problemy majątkowe i spadkowe.

Obecnie Bułgaria jest krajem z największą w UE, ponad 10-procentową mniejszością turecką.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)