Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
19.01.2013 13:22

Bułgaria: Próba zamachu na lidera tureckiej partii Ahmeda Dogana

Uzbrojony mężczyzna próbował w sobotę zastrzelić lidera tureckiej partii w Bułgarii Ruch na rzecz Praw i Swobód Ahmeda Dogana w chwili, kiedy ten wygłaszał przemówienie na konferencji partii w Sofii w obecności kilkuset delegatów i gości.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uzbrojony mężczyzna próbował w sobotę zastrzelić lidera tureckiej partii w Bułgarii Ruch na rzecz Praw i Swobód Ahmeda Dogana w chwili, kiedy ten wygłaszał przemówienie na konferencji partii w Sofii w obecności kilkuset delegatów i gości.

Napastnik wdarł się na trybunę i wydając okrzyki, zbliżył pistolet do skroni lidera DPS. Broń jednak nie wystrzeliła. Sprawcę natychmiast obezwładniono.

Dogan nie został ranny - poinformował jego zastępca Lutfi Mestan. Polityka wyprowadzono z sali, a konferencję przerwano na kilka godzin.

Według MSW zamachowcem jest 25-letni obywatel bułgarski tureckiego pochodzenia Oktaj Mechmedow, który był delegatem na konferencji. Jest on przesłuchiwany, ale policja nie poinformowała o motywach próby zamachu. Nie podano również, czy używał broni na ostrą amunicję.

58-letni Dogan był jednym z założycieli DPS w 1990 r. i pozostaje przewodniczącym partii. Na sobotniej konferencji zamierzał jednak zrezygnować i przekazać funkcję lidera swojemu zastępcy Mestanowi. Właśnie czytanie oświadczenia, w którym mówił, że pora ustąpić, przerwał atak napastnika.

Dogan jest jedynym partyjnym liderem w Bułgarii, który niezmienne pełnił swoje funkcje w czasie wszystkich przemian politycznych w Bułgarii. Był posłem do parlamentów wszystkich kadencji od 1990 roku. Jego partia pełni rolę języczka u wagi na bułgarskiej scenie politycznej i była formalnym lub nieformalnym uczestnikiem wszystkich koalicji, które rządziły w kraju po 1990 roku, z wyjątkiem ostatnich ponad trzech lat. Obecnie DPS jest trzecią siłą w parlamencie; jej klub liczy 35 posłów w 240-miejscowym Zgromadzeniu Narodowym.

Według obserwatorów przekazanie przez Dogana władzy w DPS swojemu zastępcy miało pozwolić partii, która po wyborach parlamentarnych w 2009 roku po raz pierwszy od swego powstania znalazła się w opozycji, powrót do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych, w koalicji z rządzącą obecnie centroprawicową partią GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii).

DPS zrzesza mniejszość turecką i muzułmańską w Bułgarii. Wybory parlamentarne odbędą się w tym kraju w lipcu br.

Sobotnia próba zamachu jest drugim atakiem na czynnego polityka w Bułgarii od 1989 roku. W 1996 r. zastrzelono byłego premiera Andreja Łukanowa. W chwili zabójstwa Łukanow był posłem.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ awl/ kot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz