Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria: Przedłuża się remont elektrowni atomowej

0
Podziel się:

Przedłużający się remont jednego z dwóch reaktorów elektrowni atomowej w
Kozłoduju może spowodować braki w dostawach prądu w Bułgarii. Resort gospodarki i energetyki pilnie
stara się znaleźć przed zimą wyjście z tej sytuacji - informują we wtorek krajowe media.

Przedłużający się remont jednego z dwóch reaktorów elektrowni atomowej w Kozłoduju może spowodować braki w dostawach prądu w Bułgarii. Resort gospodarki i energetyki pilnie stara się znaleźć przed zimą wyjście z tej sytuacji - informują we wtorek krajowe media.

O problemach w elektrowni atomowej w Kozłoduju zaczęto mówić po wizycie w niej ministra gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkowa. Poinformował on, że planowy remont jednego z reaktorów (WWER V-320 o mocy 1000 megawatów produkcji rosyjskiej) przedłuży się co najmniej o dwa tygodnie. Przyczyną są odkryte podczas rutynowej kontroli bezpieczeństwa usterki niektórych elementów w systemie zarządzania i bezpieczeństwa reaktora.

Ponieważ reaktor nie był włączony, nie doszło do wycieku radioaktywnych substancji i nie powstało zagrożenie promieniowaniem, stwierdza w komunikacie agencja odpowiedzialna za bezpieczeństwo reaktorów atomowych.

Brak zagrożenia potwierdził we wtorek agencji informacyjnej Focus minister Trajkow.

Wyjaśniono jednak, że na wyprodukowanie elementów, które trzeba wymienić, rosyjski wykonawca potrzebuje 5-6 miesięcy. Minister Trajkow poinformował, że Rosjanie wyrazili gotowość przesłania wyprodukowanych już dla innych reaktorów elementów, dzięki czemu czas dostawy będzie można skrócić do 15 dni.

Sytuację komplikuje jednak nie tylko nadchodząca zima, ale i fakt, że Bułgaria ma podpisane umowy na eksport energii elektrycznej z Grecją i Macedonią, a miesiąc temu podpisała z Turcją porozumienie o wznowieniu od 1 listopada dostaw prądu dla tego kraju po kilkuletniej przerwie.

Nie wyklucza się, że w kraju może dojść do przerw w dostawach prądu dla ludności i przemysłu. Do takich przerw dochodziło w końcu lat 80. i na początku 90. ubiegłego wieku.

Według ekspertów nawet gdyby dostawy części zapasowych zrealizowano w ciągu dwóch tygodni, potrzebne będą jeszcze co najmniej dwa tygodnie na ich zamontowanie i uruchomienie reaktora.

Elektrownia atomowa w Kozłoduju, w której od stycznia 2007 r. działają dwa reaktory o łącznej mocy 2000 megawatów, zapewnia około 40 proc. energii elektrycznej.

Ewgenia Manołowa(PAP)

man/ keb/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)