Notowania

wiadomości
10.03.2011 13:53

Bułgaria: Strajk ostrzegawczy na kolei wstrzymał 52 pociągi

Godzinny strajk ostrzegawczy na bułgarskiej kolei praktycznie sparaliżował w czwartek rano ruch. Według związków zawodowych nie ruszyły aż 52 z 60 pociągów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Godzinny strajk ostrzegawczy na bułgarskiej kolei praktycznie sparaliżował w czwartek rano ruch. Według związków zawodowych nie ruszyły aż 52 z 60 pociągów.

Sparaliżowane zostały największe ośrodki kolejowe w kraju: Sofia, Burgas, Plewen i Warna.

Kolejarze zapowiadają bezterminowy strajk od piątku; akcja protestacyjna będzie trwała w godzinach 8-16. Resort transportu zapewnia, że dla większości z 200 tys. osób, codziennie korzystających z kolei, będzie zagwarantowany alternatywny transport autobusowy.

Związki zawodowe protestują przeciwko planom reformy, przewidującej ok. 30-procentową redukcję personelu do 2014 r. Obecnie na kolei pracuje 14 tys. osób.

Według ministerstwa transportu, plan redukcji zatrudnienia jest niezbędny dla otrzymania od Banku Światowego kredytu w wysokości 540 mln lewów (277 mln euro) na modernizację kolei, najbardziej przestarzałej w Unii Europejskiej.

Związki zawodowe uważają, że tak liczna redukcja personelu zagraża bezpieczeństwu ruchu. Według jednego z szefów federacji pracowników transportowych Rosena Zarkowa, już teraz odczuwalny jest niedobór pracowników zapewniających obsługę techniczną linii i parku kolejowego.

Minister transportu Aleksandar Cwetkow poinformował, że redukcje nie będą dotyczyć kolejarzy, lecz osób pracujących w administracji, czy mających odejść na emeryturę. Reforma jest absolutnie konieczna dla ratowania kolei, która od lat przynosi straty i wymaga budżetowego wsparcia - podkreślił.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ cyk/ ro/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz