Notowania

strefa schengen
06.01.2011 14:07

Bułgaria w Schengen w październiku?

Bułgarskich władz nie zdziwiła wiadomość o opóźnieniu przyjęcia Sofii do strefy Schengen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

Bułgarskie władze zareagowały wstrzemięźliwie na oficjalną informację o opóźnieniu przyjęcia Sofii do strefy Schengen i zapowiedziały, że następnym, już pewnym terminem wstąpienia jest październik.

W środę sprawujące rotacyjne przewodnictwo Unii Europejskiej Węgry poinformowały, że opóźni się planowane wcześniej na marzec przyjęcie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen i może ono nastąpić najwcześniej w październiku.

MSZ Bułgarii nie wyraził zdziwienia wiadomością, której zapowiedź zawarta była w grudniowym liście ministrów spraw wewnętrznych Francji i Niemiec do unijnej komisarz Cecilii Malmstroem.

Według premiera Bojko Borysowa Niemcy i Francja mają rację opowiadając się za odłożeniem wejścia Sofii i Bukaresztu do strefy Schengen, gdyż najpierw Bułgaria i Rumunia powinny wykazać się skutecznością w walce z korupcją i zorganizowaną przestępczością.

_ - Nie ma obywatela bułgarskiego, który wątpiłby, że w kraju jest korupcja i zły system sądowniczy. Reagujemy inaczej niż nasi rumuńscy sąsiedzi. Mamy jeszcze kilka miesięcy na spełnienie wszystkich wymagań _ - komentował Borysow, według którego realistyczny termin wejścia Bułgarii do strefy Schengen to październik bieżącego roku.

Dla bułgarskich władz ten termin jest bardzo ważny z uwagi na wybory prezydenckie i samorządowe, które odbędą się późną jesienią 2011 roku. Ostro na odłożenie terminu wejścia Bułgarii do krajów Schengen zareagowała natomiast opozycja parlamentarna. Według posła lewicy i byłego szefa MSW Michaiła Mikowa zwłoka ta jest wyrazem braku zaufania Unii do obecnych władz i wystarczającym motywem postawienia kwestii wotum nieufności dla rządu.

- _ Skandale polityczne, w tym opublikowane w środę stenogramy rozmów szefa urzędu celnego z ministrem finansów, świadczące o słabościach kontroli celnej i braku skuteczności w walce z przemytem, stwarzają dodatkowe bariery przed przyjęciem Bułgarii do Schengen _ - powiedział.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;bulgarii;i;rumunii;w;schengen,240,0,741360.html) Nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen Ministrowie Francji i Niemiec uznają decyzję w tej sprawie za _ zbyt wczesną _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t41334.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mimo;oporow;ue;znosi;wizy;ale;stawia;warunek,112,0,706672.html) Mimo oporów UE znosi wizy. Ale stawia warunek Niektórzy Albańczycy i obywatele Bośni Hercegowiny będą łatwiej podróżować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t17112.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/system;informacyjny;schengen;ii;najwczesniej;w;2013;roku,52,0,627508.html) System Informacyjny Schengen II najwcześniej w 2013 roku Twórcy nie przewidzieli, że nowe kraje będą wysyłać tyle danych.
Tagi: strefa schengen, bułgaria, schengen, październik, sofia, władze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz