Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bułgarskie MSZ: Białoruś obiecuje zwolnienie więźniów politycznych

0
Podziel się

#
Bułgarski MSZ potwierdza, że Łukaszenka chce zwolnić wszystkich więźniów do połowy października
#

bEglvzFh

# Bułgarski MSZ potwierdza, że Łukaszenka chce zwolnić wszystkich więźniów do połowy października #

01.09. Sofia (PAP/Reuters,AFP) - Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zobowiązał się, że do połowy października zwolni wszystkich więźniów politycznych. Taką obietnicę złożył podczas zeszłotygodniowej wizyty w Mińsku szefa bułgarskiej dyplomacji - potwierdziło w czwartek bułgarskie MSZ.

Wcześniej agencja Reutera, powołując się na uzyskany przez siebie dokument, napisała, że Łukaszenka zabiega o poprawę stosunków z UE, obiecując zwolnienie więźniów politycznych i rozmowy na temat politycznej przyszłości kraju.

bEglvzFj

Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow spotkał się z Łukaszenką w Mińsku w zeszłym tygodniu i przedstawił te propozycje Łukaszenki w piśmie do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton i szefów resortów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii przed ich rozmowami na temat Białorusi w najbliższą sobotę w Sopocie - informuje Reuters.

Według pisma Mładenowa, Łukaszenka zgodził się zwolnić co najmniej czterech więźniów do końca tego tygodnia i wycofać zarzuty wobec innych dwóch. Wszyscy pozostali aktywiści polityczni przebywający w więzieniach mieliby zostać zwolnieni na początku października.

Mładenow napisał też, że Łukaszenka zwoła rozmowy okrągłego stołu z opozycją, poświęcone przyszłości kraju (prezydent Białorusi zaapelował o takie rozmowy w poniedziałek) i wezwie UE do przysłania do Mińska ekipy "mędrców", którzy będą monitorować i ułatwiać te rozmowy - ujawnia Reuters.

"Wierzę, że te inicjatywy, gdyby zostały zrealizowane w ciągu najbliższych kilku dni, stworzyłyby UE otwarcie do konstruktywnego zaangażowania się we wsparcie demokratyzacji na Białorusi" - cytuje Reuters pismo Mładenowa.

bEglvzFp

Szef bułgarskiej dyplomacji napisał też, że motywem deklarowanego przez Łukaszenkę zainteresowania odnowieniem kontaktów z UE mogą być "ograniczenia finansowe, w obliczu których stoi jego rząd, jak również skutki sankcji i generalnie środowisko zewnętrzne".

Reuters przytoczył też opinię "unijnego źródła dyplomatycznego", według którego "nie ma mowy, żeby ktoś zajął się" propozycją Łukaszenki w sprawie rozmów okrągłego stołu i wizyty unijnej ekipy w Mińsku, "dopóki nie zostaną zwolnieni wszyscy więźniowie". "To absolutny warunek wstępny" - zaznaczył anonimowy dyplomata, cytowany przez agencję.

Rzeczniczka bułgarskiego MSZ Weseła Czernewa potwierdziła w czwartek PAP, że Mładenow odwiedził Mińsk w zeszłym tygodniu. "Należy dodać, że po spotkaniu z (bułgarskim) ministrem, na którym Łukaszenka zaproponował zorganizowanie okrągłego stołu, zwolnił on z aresztu czterech przedstawicieli opozycji" - wskazała rzeczniczka.

Czernewa powiedziała agencji AFP, że oprócz obietnicy ws. okrągłego stołu prezydent Białorusi "obiecał też zwolnić część więźniów politycznych". "Wielka obietnica Łukaszenki to zwolnienie do połowy października wszystkich więźniów politycznych" - powiedziała rzeczniczka. "Już zaczął iść tą drogą" - dodała. (PAP)

bEglvzFq

jhp/ az/ man/

9698392 9699007

bEglvzFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)