Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Bułgarzy kupują dwa razy mniej niż przed kryzysem

0
Podziel się:

Coraz więcej osób wpada w pułapkę kredytową. Co piąta nie powinna nigdy dostać pożyczki.

Bułgarzy kupują dwa razy mniej niż przed kryzysem
(cuttlefish/CC/Flickr)

Zaciągnięte przed lat kredyty konsumpcyjne zaczynają coraz bardziej ciążyć obywatelom, zapędzając ich w pułapkę kredytową - pisze *dziennik _ Sega _.*

W porównaniu z sierpniem 2008 roku Bułgarzy kupują dziś o 50 procent mniej samochodów, a 40 proc. mniej komputerów, a 20 proc. mniej mebli, sprzętu AGD i odzieży.

Kryzys dał znać o sobie w Bułgarii w drugim kwartale tego roku, kiedy kraj wpadł w recesję, a bezrobocie zaczęło gwałtownie rosnąć. Obecnie wynosi ono około 8 proc. i według prognoz w połowie 2010 r. osiągnie nawet 15 proc. W tym roku spodziewany jest spadek gospodarczy wys. 6,5 proc. Produkcja przemysłowa skurczyła się w sierpniu o 16 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku.

46,2 proc. Bułgarów, którzy zaciągnęli kredyty konsumpcyjne, ma dochody poniżej 600 lewów (300 euro) miesięcznie. 21 proc. kredytobiorców nie odpowiada kryteriom wiarygodności kredytowej i nie powinno było otrzymać od banków pożyczek.
Jednocześnie według niepokojącego badania Instytutu Ekonomicznego Bułgarskiej Akademii Nauk (BAN) Bułgarzy coraz częściej zaciągają kredyty bankowe na najpilniejsze doraźne potrzeby - żywność i bieżące rachunki za prąd, komunikację, ciepło. _ - Ci ludzie żyją z dnia na dzień na progu ubóstwa _ - powiedział Duchomir Minew z BAN.

Proces wpadania w pułapkę kredytową rozpoczął się według naukowców w dobie tanich kredytów konsumpcyjnych w 2007 i na początku 2008 r. Na fali łatwego dostępu do dóbr konsumpcyjnych Bułgarzy masowo zaciągali kredyty na nowy sprzęt techniczny i obecnie 59,1 proc. z nich ma trudności ze spłatą rat i zadłuża się ponownie, żeby opłacić rachunki.

Obecnie 78 procent badanych uważa, że nigdy nie zaciągnęłoby kredytu bankowego, a 60 procent domaga się ingerencji państwa w polityce wobec banków.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)