Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Burmistrz Berlina chce zachować najdłuższy fragment muru berlińskiego

0
Podziel się:

Zbudowany w 1961 roku przez władze NRD mur dzielił Berlin do listopada 1989 roku na dwie części.

Burmistrz Berlina chce zachować najdłuższy fragment muru berlińskiego
(tony cassidy/CC/Flickr)

Burmistrz Berlina Klaus Wowereit opowiedział się w poniedziałek za zachowaniem w całości najdłuższego istniejącego fragmentu muru berlińskiego. Mieszkańcy miasta protestują przeciw planom usunięcia przez inwestora budowlanego części pokrytego graffiti muru.

_ Rozpoczęty w piątek demontaż części kolorowego muru nie wydaje się konieczny _ - powiedział Wowereit. Jego zdaniem możliwe są inne sposoby zapewnienia swobodnego dostępu do działek położonych nad Szprewą. Wowereit zapowiedział, że wystąpi z misją mediacyjną, by rozwiązać spór. We wtorek sprawą ma zająć się rząd Berlina - Senat.

W niedzielę za zachowaniem East Side Gallery w obecnej postaci demonstrowało ok. 6 tys. osób. Uczestnicy protestu zarzucają władzom miasta, że _ sprzedaje siebie i swoją historię _. Petycję w internecie w tej sprawie podpisało dotychczas ponad 60 tys. internautów.

W zeszły piątek kilkuset demonstrantów sforsowało policyjne barierki i wtargnęło na teren budowy, wstrzymując pracę dźwigu usuwającego betonowe fragmenty muru.

Między murem a pobliską Szprewą ma powstać ma mieszkalny wieżowiec - wysoki na 63 metry Living Levels. Władze dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg, we wschodniej części miasta, planują ponadto w tym miejscu budowę mostu na Szprewie. Dojazd do niego będzie kolidował z murem, stąd konieczność przeniesienia jego fragmentów.

Inwestor Maik Uwe Hinkel, który zapowiadał początkowo, że będzie realizował swój projekt niezależnie od protestów, obecnie zasygnalizował gotowość do negocjacji. Plany zakładają przesunięcie w inne miejsce odcinka muru o długości 23 metrów.

Realizowany obecnie projekt nie jest pierwszą zmianą dokonywaną w zabytkowym murze. Większość granicznych umocnień, będących symbolem podziału kraju i komunistycznej dyktatury, została zlikwidowana natychmiast po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku. Ale i na terenie East Side Gallery dokonywano już wcześniej zmian. Sześć lat temu zostały przeniesione 34 fragmenty muru, by zrobić miejsce dla nowej siedziby koncernu 2-World.

East Side Gallery jest jedną z najbardziej znanych atrakcji stolicy Niemiec, wymienianą we wszystkich przewodnikach po mieście. Powstała zaraz po pokojowej rewolucji w 1989 roku. Ponad 1200 artystów z całego świata namalowało na betonowych płytach na odcinku 1,3 kilometra obrazy, będące komentarzem do wydarzeń politycznych w przełomowych latach zakończenia zimnej wojny. Do najbardziej znanych prac należy obraz przedstawiający całujących się przywódców ZSRR i NRD, Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera.

Zbudowany w 1961 roku przez władze NRD mur dzielił Berlin do listopada 1989 roku na dwie części. Podczas prób sforsowania pilnie strzeżonych umocnień granicznych zginęło ponad 100 osób.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)