Notowania

gaz
31.05.2010 14:31

Buzek potępia izraelski atak na konwój do Gazy

Przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek oraz delegacja europosłów ds. wspólpracy ze Strefą Gazy zdecydowanie potępili w poniedziałek atak izraelskich komandosów na konwój sześciu statków płynących do Strefy Gazy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek oraz delegacja europosłów ds. wspólpracy ze Strefą Gazy zdecydowanie potępili w poniedziałek atak izraelskich komandosów na konwój sześciu statków płynących do Strefy Gazy.

"To jest oczywiste i nie do przyjęcia naruszenie prawa międzynarodowego, w szczególności Czwartej Konwencji Genewskiej. Domagamy się, żeby Izrael natychmiast wytłumaczył swoje działania, z jak największą przejrzystością i gwarancjami pełnej odpowiedzialności i współpracy ws. dochodzenia, które ma być otworzone" - oświadczył Buzek.

Jak podkreślił, wraz z europosłami, którzy w ubiegłym tygodniu odwiedzili Strefę Gazy, w tym z przewodniczącą komisji rozwoju PE Evą Joli, jest "głęboko wstrząśnięty nieproporcjonalnością działań" podjętych przez władze izraelskie i "zdecydowanie potępia" atak na sześć statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy.

"Jest to nieuzasadniony atak, w którym straciło życie co najmniej kilkanaście osoób. Parlament Europejski przekazuje kondolencje rodzinom i bliskim ofiar" - oświadczył Buzek.

W imieniu Parlamentu Europejskiego Buzek wezwał szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton do podjęcia działań w ramach Kwartetu Bliskowschodniego, by zmusić Izrael "do natychmiastowego i bezwarunkowego zniesienia oblężenia mieszkańców Gazy", gdzie 80 proc. ludności żyje poniżej progu ubóstwa. PE w wielokrotnie przyjmowanych rezolucjach potępiał jako szkodliwą i nie do przyjęcia, prowadzoną przez Izrael "politykę zamknięcia" w stosunku do Strefy Gazy.

Według telewizji izraelskiej w akcji przejęcia konwoju, który chciał wbrew izraelskiej blokadzie wpłynąć do Strefy Gazy, zginęło co najmniej 19 ludzi. Armia informuje o ponad 10 ofiarach śmiertelnych.

Sprawa będzie tematem zwołanego pilnie posiedzenia ambasadorów państw Unii Europejskiej. Ashton zaapelowała w poniedziałek o przeprowadzenie śledztwa.(PAP)

icz/ kot/ ro/

Tagi: gaz, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz