Notowania

wiadomości
27.04.2012 15:32

Bydgoszcz: Kontrowersyjna wystawa wróciła na Stary Rynek

Kontrowersyjna wystawa przeciwników aborcji, zawierająca m.in. zdjęcia szczątków płodów, została w piątek ponownie ustawiona na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wcześniej na wniosek prezydenta miasta została usunięta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kontrowersyjna wystawa przeciwników aborcji, zawierająca m.in. zdjęcia szczątków płodów, została w piątek ponownie ustawiona na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wcześniej na wniosek prezydenta miasta została usunięta.

11 wielkoformatowych plakatów po raz pierwszy ustawiono na Starym Rynku, w centrum Bydgoszczy, naprzeciwko głównej siedziby władz miasta w niedzielę. Zdjęcia przedstawiają głównie usunięte szczątki płodów na różnych etapach rozwoju.

W poniedziałek prezydent Bydgoszczy nakazał podległym mu służbom usunięcie wystawy. Uzasadnił to "troską o mimowolnych odbiorców wystawy, w szczególności najmłodszych mieszkańców miasta".

W piątek organizatorzy ekspozycji, jedna z działających w Warszawie fundacji, ponownie ustawili plansze obok Pomnika Walki i Męczeństwa na Starym Rynku. "Mamy prawo do ekspozycji tejże wystawy w dniach 22-28 kwietnia. W poniedziałek została ona bezprawnie zdjęta i zabrana przez funkcjonariuszy Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy" - powiedziała Aleksandra Michalczyk z zarządu fundacji.

Na plac powróciła także plansza z wizerunkiem Hitlera (ilustracja do informacji, że nakazał on zalegalizowanie aborcji dla Polek w 1943 roku). Ustawiono ją dokładnie w miejscu, gdzie w 1939 roku odbywały się jedne z pierwszych, masowych egzekucji na ziemiach polskich.

"Dziwię się, że są ludzie, których nie razi publiczne eksponowanie wizerunku jednego największych zbrodniarzy w dziejach. Dzieje się to w miejscu, gdzie bezbronni Polacy ginęli w bestialski sposób na jego rozkaz; żadne, nawet najszlachetniejsze pobudki, nie mogą być usprawiedliwieniem dla takich pomysłów" - ocenił Piotr Kurek, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Zapowiedział, że władze miasta nie będą eskalować konfliktu z organizatorami ekspozycji, ale dopilnują, by została usunięta w terminie pierwotnie planowanym, czyli do 28 kwietnia.

"Nasza propozycja, przeniesienia plansz do jednej z sal pobliskiego urzędu, by dzieci nie były narażone na przypadkowy kontakt z drastycznymi zdjęciami, pozostała bez odpowiedzi" - zaznaczył Kurek.

Po usunięciu wystawy w poniedziałek, prezydent Bydgoszczy zobowiązał podlegle mu służby do zmiany procedury wydawania pozwoleń na organizacje tego typy przedsięwzięć. "Wprowadzamy obowiązek egzekwowania od zgłaszających podmiotów szczegółowej i czytelnej dokumentacji graficznej przestawianych motywów" - poinformował Kurek.

Organizatorzy wystawy domagają się od władz miasta, by ekspozycja pozostała na Starym Rynku o kilka dni dłużej, by zrekompensować w ten sposób jej "bezprawne przywłaszczenie". Prezydent Bydgoszczy nie bierze jednak takiego rozwiązania pod uwagę.

Decyzję o usunięciu ekspozycji organizatorzy porównali do walki władz komunistycznych w latach 60. ub. stulecia z wędrującą po kraju kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. (PAP)

olz/ bos/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz