Notowania

wiadomości
10.11.2012 18:53

Bydgoszcz: Lekarka, aktor i wioślarz uhonorowani w "Alei Autografów"

Mosiężne tabliczki ze swoimi podpisami odsłonili w sobotę w bydgoskiej "Alei Autografów" lekarka Małgorzata Czajkowska-Malinowska, aktor Leonard Pietraszak i wioślarz Robert Sycz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mosiężne tabliczki ze swoimi podpisami odsłonili w sobotę w bydgoskiej "Alei Autografów" lekarka Małgorzata Czajkowska-Malinowska, aktor Leonard Pietraszak i wioślarz Robert Sycz.

"Cieszę się, że w Bydgoszczy pojawiły się kolejne trzy autografy wspaniałych osobistości, reprezentujących różne dziedziny życia. Cieszę się też, że te osoby pozostaną na zawsze w Bydgoszczy. Złożenie autografów to niczym podpisy na cyrografie, to oznacza trwały związek z naszym miastem" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski w czasie uroczystości.

Dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska jest ordynatorem Oddziału Chorób Płuc i Niewydolności Oddychania oraz szefową Pracowni Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, prezesem Fundacji Oddech Nadziei, organizatorką Bydgoskich Dni bez Tytoniu i Regionalnego Dnia bez Tytoniu, autorką programu "Dzieciństwo wolne od dymu tytoniowego".

Leonard Pietraszak jest aktorem teatralnym i filmowym. W Bydgoszczy urodził się i skończył szkołę średnią, a później "porwał go wielki świat", chociaż - jak sam podkreśla - nigdy nie przestał być bydgoszczaninem. Znany jest z wielu ról filmowych, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", doktora Karola Stelmacha w "40-latku", "Czterdziestolatku. 20 lat później" i "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", bankiera Gustawa Kramera w "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta" i pułkownika Wacława Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy".

Robert Sycz to wioślarz, zawodnik klubu Lotto Bydgostia WSG Bydgoszcz, dwukrotny medalista olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej w Sydney (2000) i Atenach (2004), zdobywca dwóch złotych, trzech srebrnych i jednego brązowego medalu mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski. Przed kilkoma tygodniami zakończył karierą sportową.

W czasie uroczystości odsłonięcia tabliczek z autografami dr Czajkowska-Malinowska z dumą mówiła, że działania, które podjęła przed laty przynoszą sukces i znajdują sprzymierzeńców.

Pietraszak wspominał Bydgoszcz jego młodości, ulicę Długą na Starym Mieście i jeżdżące wówczas po niej tramwaje. "Podczas ostatniego pobytu w mieście powiedziałem rodzinie, że chciałbym, żeby mnie tu pochowali. Powiedzieli: zgoda, tylko niech to będzie szybko" - relacjonował, śmiejąc się.

Sycz przyznał, że "przypłynął" z Warszawy, ale największe sukcesy sportowe osiągnął w barwach Bydgoszczy. Podkreślił, że wyróżnienie go autografem w "Alei Gwiazd" po zakończeniu kariery odebrał jako wieki zaszczyt.

"Aleja Autografów" powstała w 2007 r. Jest częścią ulicy Długiej, będącej obecnie deptakiem. Tabliczki z odwzorowanymi podpisami wyróżnionych są umieszczone w bruku.

Swoje autografy w alei mają m.in.: były prezydent Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, znakomita w przeszłości sprinterka, medalistka olimpijska i była prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Irena Szewińska, kiedyś wybitny piłkarz i obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, piosenkarka Irena Santor, reżyser Jerzy Hoffman oraz pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz. (PAP)

rau/ son/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz