Notowania

wiadomości
13.03.2011 12:05

Bydgoszcz: Muzeum wzbogaciło się o dzieło Leona Wyczółkowskiego

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wzbogaciło się o kolejne dzieło swego patrona "Róże w turkusowym wazonie". Jest to praca wykonana na papierze, będąca połączeniem gwaszu i akwareli.

Podziel się
Dodaj komentarz

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wzbogaciło się o kolejne dzieło swego patrona "Róże w turkusowym wazonie". Jest to praca wykonana na papierze, będąca połączeniem gwaszu i akwareli.

"Jest to obraz niezwykły, który tworzy kontrastowe zestawienie turkusowego wazonu z czernią tła, wzorzysta tkanina podłoża i lekkość biało-różowych kwiatów. Ograniczenie motywów i budowanie form kolorem i światłem cechy typowe dla wizerunków kwiatów mistrza" - powiedziała PAP szefowa działu Wyczółkowskiego w bydgoskim muzeum Ewa Sekuła-Tauer.

Dzieło, powstałe w 1912 r. ma wymiary 86x90 centymetrów. Odkupiono je od prywatnego kolekcjonera. Kierownictwo muzeum nie zdradza ile obraz kosztował, podając jedynie, że zakup w 64 procentach sfinansowała Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga.

Bydgoskie zbiory są jedną z największych kolekcji Wyczółkowskiego. Łącznie liczą 705 prac i 20 szkicowników z 597 szkicami.

"Róże w turkusowym wazonie" prezentowane są na stałej wystawie Wyczółkowskiego, liczącej około 180 prac.

Leon Wyczółkowski (1852-1936) był malarzem, grafikiem i rysownikiem. Kształcił się m.in. pod okiem Wojciecha Gersona i Jana Matejki. W latach 1895-1911 był profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 1934 r. - w Warszawie.

Od 1922 r. artysta mieszkał w Gościeradzu koło Bydgoszczy. Po śmierci Wyczółkowskiego, zgodnie z ostatnią wolą, jego żona w 1937 r. przekazała bydgoskiemu muzeum 425 prac, a także szkicowniki, pamiątki osobiste i wyposażenie pracowni. W 1939 r. zbiór muzeum liczył 458 pozycji, ale w czasie drugiej wojny światowej zaginęło 155 prac.

Po wojnie muzeum bydgoskie otrzymało imię Wyczółkowskiego. W 1948 r. przyjaciel artysty, leśniczy Kazimierz Szulisławski ofiarował muzeum 110 jego prac. Kolejne dzieła muzeum zakupiło lub otrzymało w darze. (PAP)

rau/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz