Notowania

wiadomości
25.10.2013 16:44

Bydgoszcz: Premiera "Historii bydgoskich" w Teatrze Polskim

Premierę "Historii bydgoskich" według tekstów Artura Pałygi przygotował Teatr Polski w Bydgoszczy. Na zaprezentowany po raz pierwszy w piątek spektakl, wyreżyserowany przez Pawła Łysaka, składają się cztery monodramy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premierę "Historii bydgoskich" według tekstów Artura Pałygi przygotował Teatr Polski w Bydgoszczy. Na zaprezentowany po raz pierwszy w piątek spektakl, wyreżyserowany przez Pawła Łysaka, składają się cztery monodramy.

"Historie bydgoskie to cykl spektakli, które odkryć mają wielowymiarową tożsamość miasta. Na spektakl składać się będą 20-minutowe monologi aktorów Teatru Polskiego" - poinformował Paweł Łysak, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor bydgoskiej sceny.

Bohaterowie sztuki to postaci historyczne, artyści, rzeźby, symbole kojarzone z Bydgoszczą. Na premierę i pierwsze spektakle wybrano postaci: Albrechta Alvenslebena, Klarę Dux, posąg Łuczniczki i Franciszka von Brenckenhoffa.

"Obsada spektaklu będzie zmienna, ponieważ odkrywane będą sylwetki kolejnych postaci związanych z miastem nad Brdą. Tym samym widzowie, wybierając się do teatru, nigdy do końca nie będą wiedzieli, kogo zobaczą na scenie" - zaznaczył Łysak.

Teksty wszystkich monodramów napisał na zamówienie bydgoskiej sceny Artur Pałyga, który aktualnie jest etatowym dramaturgiem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W premierowej obsadzie znaleźli się: Mieczysław Franaszek, Alicja Mozga, Roland Nowak i Jakub Ulewicz.

Bohaterem pierwszego monodramu jest Albrecht von Alvensleben wywodzący się z arystokratycznego rodu władającego przed wojną podbydgoskim Ostromeckiem. W 1939 roku zyskał sobie złą sławę w Bydgoszczy jako jeden z czołowych zbrodniarzy wojennych, a później m.in. jako adiutant Himmlera.

Klara Dux to jedna najwybitniejszych sopranistek, która od najmłodszych lat związana była z Bydgoszczą. Występowała jako gwiazda najsłynniejszych scen operowych, a jej wizerunek stał się jeszcze szerzej znany, gdy Salvador DalĄ w 1942 namalował obraz "Melancholia - Portret śpiewaczki Claire Dux".

"Łuczniczka", to posąg autorstwa berlińskiego artysty prof. Ferdinanda Lepcke, wykonany z brązu i przedstawiający młodą, nagą kobietę, napinającą łuk. Figura - jeden z symboli Bydgoszczy - stoi obecnie na skwerze przed Teatrem Polskim, ale autor wykonał kilka kopii figury i jedna z nich ozdabia berlińską Wyspę Muzeów.

Franciszek Barlthazar Schoenberg von Brenckenhoff był zaufanym powiernikiem króla Prus Fryderyka II. Jako zwolennik i inicjator budowy Kanału Bydgoskiego, w latach 1773-74, przyczynił się do rozwoju gospodarczego miasta. Po przyłączeniu Bydgoszczy do Prus miasto uczynił siedzibą władz dystryktu nadnoteckiego, którego był prezydentem. (PAP)

olz/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz