Notowania

wiadomości
15.06.2012 00:23

Bydgoszcz: Rolnicy zakończyli blokowanie ciągnikami centrum miasta

# dochodzi informacja o zakończeniu blokady #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o zakończeniu blokady #

16.06. Bydgoszcz (PAP) - Rolnicy w piątek późnym wieczorem zakończyli trwające 27 godzin blokowanie około 90 ciągnikami centrum Bydgoszczy w okolicy urzędu wojewódzkiego. Protestujący zdecydowali utrzymać pogotowie strajkowe.

Zakończenie protestu poprzedziło spotkanie komitetu protestacyjnego z wiceministrem rolnictwa Tadeuszem Nalewajkiem. Negocjacje trały ponad 3 godziny, a redagowanie protokołu uzgodnień i rozbieżności - prawie 4 godziny.

Zdaniem rolników rozmowy były wyjątkowo trudne i praktycznie nie osiągnięto postępu rozmowach na temat ich postulatów. Wiceminister podkreślił, że jako przedstawiciel rządu musi brać pod uwagę w realia budżetowe, ustawowe i wspólnej polityki rolnej po 2014 r.

Rolnicy około 90 ciągnikami zablokowali centrum Bydgoszczy w okolicy urzędu wojewódzkiego w czwartek wieczorem. Żądali rozmowy z ministrem rolnictwa lub jego przedstawicielem upoważnionym do podejmowania decyzji w sprawie. spełnienia postulatów zgłoszonych pod koniec marca m.in. w związku z wymarznięciem upraw.

Zablokowana była część ul. Jagiellońskiej na osi wschód-zachód, na odcinku od Ronda Jagiellonów do ul. Gdańskiej. Samochody nie mogły jeździć w obu kierunkach, normalnie kursowały tylko tramwaje.

Część ciągników przyjechała m.in. z przyczepami, cysternami. Bezpośrednio przed wjazdem na plac przed urzędem wojewódzkim ustawiono beczkowóz z gnojówką. Rolnicy spuścili ze zbiornika 12 wiader gnojówki, następnie ustawili je przed gmachem urzędu wojewódzkiego i co pewien czas mieszali zawartość kijem.

W nocy z czwartku na piątek z protestującymi spotkał się wicewojewoda Zbigniew Ostrowski, który zapewnił, że postulaty rolników są przekazywane tam, gdzie powinny zapadać decyzje i nadal tak będzie. Zaapelował do protestujących o rozsądek i umiar.

W piątek rano wojewoda kujawsko-pomorskie Ewa Mes poinformowała, że minister rolnictwa Marek Sawicki nie może przyjechać do Bydgoszczy ze względu na pracę w Sejmie i proponuje przyjazd protestującym na rozmowę do Warszawy na godzinę 15. Rolnicy nie przyjęli propozycji. W tej sytuacji do Bydgoszczy po południu przyjechał wiceminister Nalewajk.

Manifestację zorganizował komitet protestacyjny, który zawiązał się w marcu, gdy rolnicy z regionu kujawsko-pomorskiego przez 13 dni okupowali salę konferencyjną urzędu wojewódzkiego. Domagali się wówczas udzielenia przez państwo pomocy rolnikom, których uprawy wymarzły.

Wówczas protest zakończono 31 marca - dzień po tym, jak delegacja protestujących uczestniczyła w posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, a także podpisała z ministrem rolnictwa protokół uzgodnień i rozbieżności w sprawie. postulatów.

Rolnicy podkreślili wówczas, że nie doczekali się realizacji postulatów związanych z wymarznięciem upraw - takich jak ogłoszenie stanu klęski, wprowadzenie dopłat do materiału siewnego, zwolnienie z opłat licencyjnych za nasiona wykorzystane do siewu, odraczanie spłat kredytów w bankach, niestosowanie sankcji wobec rolników, którzy nie wywiązali się z limitów przewidzianych w umowach kontraktacyjnych, a także zrezygnowanie z podnoszenia wieku emerytalnego przynajmniej kobiet.

Zaznaczyli, że spełniono postulaty wstrzymania prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej i włączenia przedstawicieli związków rolniczych do komisji do spraw sprzedaży ziemi należącej do Skarbu Państwa.(PAP)

rau/ rda/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz