Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 00:14

Bydgoszcz: Stephanie Burger i Juliet Ott zdobyły Grand Prix festiwalu "Camera Obscura"

Niemki Stephanie Burger i Juliet Ott, autorki filmu "Po ciszy", zdobyły Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu "Camera Obscura", który w sobotę zakończył się w Bydgoszczy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niemki Stephanie Burger i Juliet Ott, autorki filmu "Po ciszy", zdobyły Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu "Camera Obscura", który w sobotę zakończył się w Bydgoszczy.

Obraz "Po ciszy" opowiada o zamachowcy-samobójcy, który zabił kilkanaście osób a także o żonie jednej z ofiar, starającej się po ośmiu latach od tragedii poznać rodzinę zamachowca. Jest to przejmująca historia o cierpieniu dwóch rodzin.

W opinii jury w składzie Karine de Villers, Vladimir Lozinski, Daniel Zieliński i Krystyna Mokrosińska, realizatorki filmu Burger i Ott "zbadały temat w duchu Ryszarda Kapuścińskiego" a "w wyniku ich dziennikarskiej podróży odbiorca staje się częścią filmu, kimś więcej niż obserwatorem".

Wyróżnienie w kategorii międzynarodowej otrzymał Marcin Sauter za film "Hakawati", który według jury "tworzy w tym samym duchu jak Kapuściński" i "uczy nas języka i czytania kina".

Zwycięzcą konkursu ogólnopolskiego został Mikołaj Wawrzeniuk z Telewizji Polskiej w Białymstoku, który jest autorem reportażu "Reality Show: wybory", opowiadającym o wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 r. Autor reportażu pokazał m.in. sytuację na prowincji, w tym prewencyjne zamknięcie malarza organizującego happeningi przy okazji wszystkich wyborów.

Wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim zdobyli: Małgorzata Frydrych (Polsat) za "Adopcję po polsku", Joanna Frydrych (Grupa Medialna Frydrych) za "Ołówek", Brygida Frosztęga-Kmiecik (TVP Katowice) za "Wygrać emeryturę" i Andrzej Tomczak (TVP 2) za "List od Anny".

Pierwszą w historii Festiwalu "Camera Obscura" nagrodę specjalną otrzymała Barbara Paciorkowska, będąca szefową Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2 oraz redaktor naczelną Magazynu Ekspresu Reporterów. Paciorkowską uhonorowano za wkład w rozwój reportażu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura organizowany jest od 2004 r. przez Fundację Sztuki Art-House. (PAP)

rau/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz