Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bydgoszcz: W sobotę początek Festiwalu "Inne Sytuacje"

0
Podziel się:

Sztuką "Tryptyk. Ewangelie dzieciństwa" wrocławskiego Teatru ZAR
zainaugurowana zostanie w sobotę druga edycja Międzynarodowego Festiwalu "Inne Sytuacje" w Teatrze
Polskim w Bydgoszczy. Impreza prezentuje teatry określane jako scena offowa, alternatywna,
niezależna i eksperymentalna.

Sztuką "Tryptyk. Ewangelie dzieciństwa" wrocławskiego Teatru ZAR zainaugurowana zostanie w sobotę druga edycja Międzynarodowego Festiwalu "Inne Sytuacje" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Impreza prezentuje teatry określane jako scena offowa, alternatywna, niezależna i eksperymentalna.

"Teatry prezentowane na +Innych Sytuacjach+ po prostu nie tworzą dla pieniędzy: szukamy takich artystów, dla których teatr to nie jest sposób na zarabianie pieniędzy, ale sposób by przeżyć swoje życie. Ich sztuka wynika z najgłębszego poszukiwania drogi życia, te teatry działają jak zakony, zajmując się pewnego rodzaju +badaniem życia+" - powiedział w czwartek Jacek Puzinowski, dyrektor festiwalu.

Organizatorzy imprezy, podobnie jak w przypadku pierwszej edycji, starają się odnieść do źródeł teatru i do drogi jednego z najważniejszych reformatorów teatru - Jerzego Grotowskiego. Jak podkreślają, siła takich grup nie polega na popularności.

"To jest tak, jak było u Grotowskiego. Ich moc nie wynika z tego, że są to przedsięwzięcia popularne, ale z tego, że mają wielką siłę intelektualną. Ci ludzie poświęcają życie by badać przestrzenie istnienia, a my dzięki ich spektaklom, możemy być uczestnikami ich badań" - dodał Puzinowski.

"Podstawą pracy jest więc człowiek, ze swoim ciałem jako najważniejszym instrumentem. Nie zobaczymy na scenie nowoczesnych technologii, zapożyczeń z innych dziedzin sztuki, elektroniki - wszystkiego tego, co często tak naprawdę +zasłania+ aktora, kryje jego słabe punkty - spotkamy się natomiast z aktorem-człowiekiem, w bardzo pierwotnym i bardzo profesjonalnym wydaniu" - zaznaczył Andrzej Stróż, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 1 do 5 grudnia, a spektaklem, który ją zainauguruje w sobotę będzie "Tryptyk. Ewangelie dzieciństwa" wrocławskiego Teatru ZAR. Teatr ZAR jest międzynarodową grupą, założoną we Wrocławiu przez stażystów Instytutu Grotowskiego i formowaną w trakcie cyklicznych wypraw badawczych do Gruzji w latach 1999-2003.

"Nazwa grupy +ZAR+ zaczerpnięta została od tytułu pieśni pogrzebowych, które w tradycji kaukaskiej, między innymi w odwiedzanej przez grupę Swanetii, są esencją śpiewu rozumianego jako +kolumna dźwięku+. Praca zespołu wypływa z przekonania, że istotą teatru nie jest wyłącznie ukryte w greckim terminie +thea+ - widzenie, postrzeganie wzrokowe - lecz, że nade wszystko teatr winien być słuchany" - dodał dyrektor artystyczny festiwalu.

"Tryptyk. Ewangelie dzieciństwa" jest kulminacją trwającej ponad dziesięć lat pracy grupy ze starymi pieśniami sakralnymi. W 2009 roku trzyczęściowe dzieło miało swoją premierę w Barbican Centre w Londynie, następnie było prezentowane w Los Angeles, we Wrocławiu, Florencji, w San Francisco, Chicago i w Sybinie w Rumunii.

Sztukę "Moskwa - Pietuszki" w wykonaniu Jacka Zawadzkiego pokaże Teatr Kana. Monodram Zawadzkiego to teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa.

Teatr Krzyk zaprezentuje "eksPLoracje", spektakl opowiadający o "niepokoju zespołowości" i nazywany przez twórców "szkicem na temat wyborów, przed którymi stajemy, albo iluzji, że takowych dokonujemy" we współczesnej Polsce. Jako inspirację Teatr Krzyk potraktował wydarzenia z historii Polski przed rokiem 1989.

"Finałem +Innych Sytuacji+ będzie w tym roku spektakl +Bóg Niżyński+ Teatru Wierszalin. Sztuka inspirowana jest wstrząsającymi +Dziennikami+ Niżyńskiego spisanymi w ciągu sześciu tygodni dzielących ostatni występ publiczny tancerza od zamknięcia go w szpitalu psychiatrycznym. +Bóg Niżyński+ nie pozostawia widza obojętnym, jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci" - zaznaczył Puzinowski. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)