Notowania

wiadomości
01.01.2012 19:37

Bydgoszcz: Zakończono remont zespołu parkowo-pałacowego w Ostromecku

Zakończył się remont zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku koło Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 13,8 mln zł, prace trwały cztery lata.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zakończył się remont zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku koło Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 13,8 mln zł, prace trwały cztery lata.

Przebudowa została sfinansowana dzięki dotacji UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (4,7 mln zł) oraz z budżetu Bydgoszczy (9,1 mln zł).

Główne obiekty kompleksu to Pałac Stary (zwany też Pałacem Mostowskich) i Pałac Nowy.

Pałac Stary, usytuowany na wysokiej skarpie Wisły, w stylu barokowym, zbudowano ok. 1730 r., przylega do niego ogród tarasowy.

Znacznie większy Pałac Nowy w stylu neoklasycystycznym, został wzniesiony w środkowej części parku w latach 1832-1940. Oba pałace otacza ogród w typie angielskim o powierzchni ok. 35 hektarów, który porastają m.in. graby, dęby, modrzewie i kasztanowce.

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji, prowadzonej w latach 2007-2009, m.in. wyremontowano elewacje i pomieszczenia podziemne Pałacu Nowego, zrobiono drogi dojazdowe wraz z podjazdami i miejscami parkingowymi, a także odtworzono taras wraz z oranżerią i pergolą.

W drugim etapie inwestycji, która odbyła się w latach 2009-2010, wykonano m.in. kompleksową renowację Pałacu Starego wraz oświetleniem budowli, schody w skarpie, wyremontowano ogrodzenie, parking dla samochodów osobowych i autobusów.

Bydgoszcz jest właścicielem Pałacu Nowego wraz z parkiem od 1996 r., a od 2008 r. - Pałacu Starego. W PRL na trenie kompleksu działała szkoła i internat dla głuchoniemych.

Miasto prace konserwatorskie zespołu parkowo-pałacowego prowadziło też w latach 2000-2006. (PAP)

rau/ amac/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz