Notowania

żołnierze
23.10.2009 16:29

Byli żołnierze Grom szkolą bydgoskich nauczycieli

Co robić w przypadku pożaru, jak się zachować, gdy do pokoju nauczycielskiego wtargnie uzbrojony terrorysta albo na korytarzu rozpocznie się bijatyka - tego uczą bydgoskich nauczycieli byli żołnierze jednostki GROM i policjanci prewencji. Uczestnicy kursu będą odpowiadać za bezpieczeństwo w swoich szkołach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Co robić w przypadku pożaru, jak się zachować, gdy do pokoju nauczycielskiego wtargnie uzbrojony terrorysta albo na korytarzu rozpocznie się bijatyka - tego uczą bydgoskich nauczycieli byli żołnierze jednostki GROM i policjanci prewencji. Uczestnicy kursu będą odpowiadać za bezpieczeństwo w swoich szkołach.

Szkolenie jest elementem realizowanego w mieście programu "Zapobiegać - przetrwać". Biorą w nim udział nauczyciele z bydgoskich szkół, którzy docelowo stworzą grupę tzw. obiektowych koordynatorów bezpieczeństwa.

Uczestnicy kursu obejrzeli zestaw filmów pokazujących autentyczne przypadki zagrożeń i agresji w polskich szkołach. Wzięli także udział w symulacji ataku terrorystów, podczas której odegrali rolę zakładników, a w napastników wcielili się instruktorzy.

"Ważnym elementem jest przećwiczenie zachowania na hasło +Azyl+, czyli jak budować barykadę przed niebezpiecznymi napastnikami z dostępnych w sali czy pokoju sprzętów. Nauczyciele uczyli się także ewakuacji, inaczej prowadzonej w przypadku zagrożenia bombowego, a innej gdy wybuchnie pożar" - poinformował Dariusz Makara z firmy organizującej szkolenie.

Przeszkoleni koordynatorzy zostaną wyposażeni m.in. w kamizelki odblaskowe i gwizdek. Następnie w placówkach, w których pracują, wiedzą zdobytą podczas szkolenia podzielą się z innymi nauczycielami i uczniami po to, aby we wszystkich bydgoskich szkołach obowiązywały te same standardy działania podczas niebezpiecznych sytuacji.

"Chodzi o standaryzację zachowań we wszystkich placówkach, żeby wszystkie służby ratownicze, które docierają na sygnał alarmowy np. w dzielnicy Fordon, wiedziały że są zachowane takie same procedury jak np. w dzielnicy Osowa Góra. Chodzi o systemy alarmowania, o zachowanie uczniów i grona pedagogicznego, o przećwiczenie wszystkich możliwych procedur ewakuacyjnych na wypadek niebezpiecznych sytuacji mogących zdarzyć się w szkole" - powiedział nadkom. Sławomir Szymański, naczelnik wydziału prewencji komendy miejskiej policji w Bydgoszczy.

W trzydniowych szkoleniach weźmie w sumie udział ok. 120 osób - nauczycieli i pracowników administracyjnych. W ramach programu "Zapobiegać - przetrwać" planowane jest także włączenie monitoringu wizyjnego z wszystkich szkół w system monitoringu miejskiego, wyposażenie szkół w tzw. uniwersalne karty magnetyczne i zamki zatrzaskowe w klasach oraz ujednolicenie systemu alarmowego.

Jednocześnie w Bydgoszczy tworzona jest baza rzutów wszystkich budynków szkolnych wraz z fotografiami, która w momencie zagrożenia może m.in. ułatwić ewakuację. Wszystko to ma zminimalizować ryzyko występowania zagrożeń w szkołach, a jeśli już ono wystąpi - ułatwić podjęcie szybkich i skutecznych działań. (PAP)

olz/ hes/ jra/

Tagi: żołnierze, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz