Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były szef policji oskarżony o korupcję i dezercję

0
Podziel się:

Były szef policji w Chongqingu jest związany ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia.

Były szef policji oskarżony o korupcję i dezercję
(Beijing-China/CC/Flickr)
bEKDpqLF

Były szef policji w Chongqingu w południowo-zachodnich Chinach Wang Lijun, związany ze skandalem wokół polityka Bo Xilaia, został oskarżony o wykorzystywanie władzy, przyjmowanie łapówek i dezercję - poinformowała w środę Xinhua, nie podając szczegółów.

Jak pisze AP, informacja podana przez chińską agencję wskazuje, że wkrótce rozpocznie się proces Wang Lijuna. Ma on wyjaśnić cały skandal przed kluczowym przekazaniem władzy kolejnej generacji chińskich przywódców, których wyłoni jesienny zjazd partii.

Wang był również prawą ręką sekretarza KPCh w Chongqingu Bo Xilaia i wiceburmistrzem tego miasta - jednego z pięciu wielkich miast wyznaczonych dwa lata temu w ramach planu reformy urbanizacji Chin na główne ośrodki wieloaspektowego rozwoju, tzw. narodowe miasta centralne.

bEKDpqLH

W lutym przesunięty właśnie na niższe stanowisko Wang na 24 godziny uciekł do konsulatu USA w mieście Chengdu. Nie wykluczano, że zamierzał prosić o azyl; ostatecznie opuścił konsulat. Ujawnił tam informacje obciążające Bo Xilaia i wskazujące na udział jego żony Gu Kailai w zamordowaniu brytyjskiego biznesmena. W rezultacie Bo został zdjęty ze stanowiska, a następnie zawieszony w prawach członka Komitetu Centralnego KPCh i Biura Politycznego. Jego żonę skazano w sierpniu na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata.

Ani Bo ani Wang nie pokazywali się publicznie od miesięcy.

Wang Lijun urodził się w 1959 r. z ojca Mongoła i matki rdzennej Chinki. Znany jest również jako Unen Baatar, co w jęz. mongolskim znaczy _ bohater wschodzącego słońca _.

W 1984 roku został oficerem policji w prowincji Liaoning na północy Chin i stopniowo wspinał się po szczeblach kariery, zdobywając po drodze zaocznie dyplom MBA (magisterskie studia menedżerskie).

bEKDpqLN

W 2008 roku został mianowany na stanowisko wiceszefa policji w Chongqingu. Kierował akcją ścigania przestępczości zorganizowanej, co było jednym z priorytetów Bo Xilaia.

Miał, jak donoszono, doprowadzić do aresztowania swego poprzednika na stanowisku Wen Qianga. Wen został oskarżony o przyjęcie łącznie ponad 12 mln juanów (1,76 mln USD) łapówek; w lipcu 2010 roku wykonano na nim wyrok śmierci.

Ściganie przestępczości zorganizowanej przyniosło Wangowi dużą popularność; był wychwalany jako _ bohaterski pogromca przestępców _ i został nawet bohaterem filmu telewizyjnego. Według raportu _ Global People _ gazety _ Global Times _ miejscowi szefowie gangów wyznaczyli nagrodę za jego głowę.

W marcu 2009 roku awansował na szefa policji, a w maju został wiceburmistrzem.

bEKDpqLO
bEKDpqMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)