Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były wiceszef ABW - już w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej

0
Podziel się:

Grzegorz Ocieczek, do niedawna wiceszef
Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został prokuratorem Naczelnej
Prokuratury Wojskowej - co potwierdził w czwartek PAP rzecznik NPW
płk Jerzy Kwieciński. Poseł PO Cezary Grabarczyk uważa, że to
"ruch osłonowy" wobec Ocieczka.

Grzegorz Ocieczek, do niedawna wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, został prokuratorem Naczelnej Prokuratury Wojskowej - co potwierdził w czwartek PAP rzecznik NPW płk Jerzy Kwieciński. Poseł PO Cezary Grabarczyk uważa, że to "ruch osłonowy" wobec Ocieczka.

W zeszłym tygodniu ujawniono, że premier Jarosław Kaczyński odwołał Ocieczka z ABW, razem z szefem Agencji Bogdanem Święczkowskim, który podał się do dymisji. Jej powodów nie ujawniono.

Według tygodnika "Wprost", który poinformował o przejściu Ocieczka do prokuratury wojskowej, on sam złożył o to wniosek; wcześniej miał dostać nominację ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry do Prokuratury Krajowej. "Wprost" podał, że w NPW trafił do wydziału przestępczości zorganizowanej (przed przejściem w 2006 r. do ABW był prokuratorem).

"Jest możliwość, w ramach ucywilniania wojskowej prokuratury, by wykonywały w niej obowiązki osoby cywilne" - powiedział PAP Kwieciński. Np. już wcześniej szefem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie został prokurator cywilny Jarosław Hołda.

"Traktuję to jako ruch osłonowy dla Ocieczka, który musiał wiedzieć, że jego działalność w ABW nie jest oceniana dobrze" - powiedział PAP Grabarczyk, który był przewodniczącym sejmowej komisji sprawiedliwości, a media wskazywały go jako kandydata na szefa tego resortu w rządzie PO-PSL. Pytany o samą ideę "ucywilniania" wojskowego wymiaru sprawiedliwości, poseł PO odparł, że należy "bardzo ostrożnie podchodzić do takiej idei w sytuacji, gdy mamy kontyngenty wojskowe za granicą, gdzie jest potrzeba prowadzenia śledztw, do czego lepiej są jednak przygotowani prokuratorzy wojskowi".

Według mediów, Święczkowski ma wrócić do Prokuratury Krajowej, której członkowie są praktycznie nieusuwalni. Media spekulują, że ma też do niej przejść obecny wiceminister sprawiedliwości Andrzej Kryże.

Nikt z Ministerstwa Sprawiedliwości dotychczas nie ustosunkował się do tych doniesień. Prokurator krajowy Dariusz Barski odsyła do samego ministra, który jest dla PAP nieuchwytny. (PAP)

sta/ wkt/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)