Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bytom: Deklaracja budowy mieszkań dla 40 rodzin z dzielnicy Karb

0
Podziel się:

Władze Bytomia zadeklarowały budowę pierwszych mieszkań dla 40 rodzin z
dzielnicy Karb wykwaterowanych z powodu szkód górniczych z dzielnicy Karb. Trwają rozmowy z
Kompanią Węglową nad kształtem porozumienia dotyczącego odszkodowania dla miasta.

*Władze Bytomia zadeklarowały budowę pierwszych mieszkań dla 40 rodzin z dzielnicy Karb wykwaterowanych z powodu szkód górniczych z dzielnicy Karb. Trwają rozmowy z Kompanią Węglową nad kształtem porozumienia dotyczącego odszkodowania dla miasta. *

W czwartek prezydent miasta Piotr Koj poinformował, że w dzielnicy Szombierki powstanie pierwszy budynek dla rodzin, które zostały wysiedlone z mieszkań zniszczonych w wyniku szkód górniczych. "Rozpoczęliśmy procedurę przetargową na jeden z budynków, ale to jest na razie jedyna rzecz, jaką możemy zrobić" - powiedział Koj, w trakcie konferencji prasowej poświęconej omówieniu działań władz miasta.

Wyjaśnił, że do tej pory wydział gospodarki lokalowej zaproponował mieszkańcom 80 mieszkań, z czego 60 propozycji zostało odrzuconych. Prezydent powiedział, że mieszkańcy mają prawo negocjować z miastem m.in. lokalizację i metraż. Natomiast mieszkania dla 20 rodzin, które przyjęły propozycję miasta, są w trakcie remontu. Koszt remontu jednego z nich to ok. 35 tys. zł.

Do tej pory z Karbia wykwaterowanych zostało 341 mieszkańców, z których 116 przebywa w hotelach a pozostali mieszkają u rodzin bądź wynajmują mieszkania na wolnym rynku.

Wybudowanie dla wszystkich rodzin, nowych budynków z mieszkaniami o wielkości równoważnej utraconym, będzie możliwe, w sytuacji gdy - jak tłumaczyli przedstawiciele bytomskiego urzędu - miasto otrzyma od Kompanii Węglowej odszkodowanie.

Pierwszy z operatów szacunkowych (wyceny) powstał na kwotę prawie 19 mln zł.

"Jest to kwota odszkodowania, którą miasto traktuje jako kwotę bezsporną, która mogłaby zostać potraktowana jako zaliczka na poczet wszystkich roszczeń" - powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu Katarzyna Krzemińska-Kruczek.

"Oczywiście nie przesądzamy ostatecznej kwoty po jej weryfikacji. Jesteśmy gotowi zapłacić zaliczkę urzędowi miasta w Bytomiu, ale wcześniej powinno być podpisane porozumienie z określeniem ostatecznej kwoty odszkodowania" - powiedział PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Rozmowy w sprawie porozumienia miasta z Kompanią rozpoczęły się pod koniec sierpnia. Koj powiedział, że otrzymał propozycję, aby postęp prac nad porozumieniem przedstawić w najbliższy poniedziałek ministrowi w kancelarii premiera Michałowi Boniemu.

Zabudowania w Karbie, w tym stuletnie budynki i bloki mieszkalne z lat 70., zostały poważnie uszkodzone - ściany popękały i poprzemieszczały się o kilka centymetrów. Nadzór górniczy przeprowadził kontrolę i poinformował, że uszkodzenia nie wynikają z nieprawidłowości przy bieżącej eksploatacji węgla. Pojawiły się opinie, że sytuacja w tym rejonie ma związek z ponad stuletnią eksploatacją węgla.

Węgiel pod Karbiem wydobywa należąca do Kompanii kopalnia Bobrek-Centrum.(PAP)

ktp/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)