Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Camera obscura" w Muzeum Polskim w Ameryce

0
Podziel się:

"Bezobiektywowe slajdy" ("Lensless Slides") - wystawę slajdów dużego formatu
wykonanych za pomocą "camery obscura", uważanej za pierwowzór aparatu fotograficznego, otwarto w
piątek w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

"Bezobiektywowe slajdy" ("Lensless Slides") - wystawę slajdów dużego formatu wykonanych za pomocą "camery obscura", uważanej za pierwowzór aparatu fotograficznego, otwarto w piątek w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago.

Autorem zdjęć jest 35-letni Wojtek Gil, polski fotograf mieszkający w USA, którego artystyczną przestrzenią jest w dużej mierze amerykańskie miasto, a w szczególności życie ulicy. Największą pasją artysty, zajmującego się głównie fotografią cyfrową, jest powrót do źródeł, starych aparatów dających niepowtarzalność pracy z kliszą fotograficzną.

"Dlatego sięgnąłem po jedno z najwcześniejszych narzędzi do uchwycenia obrazu jakim jest +camera obscura+, czyli drewniane pudełko z otworem i światłoczułą kliszą" - tłumaczy Wojtek Gil, autor prezentowanej w Muzeum Polskim w Ameryce kolekcji slajdów.

"Camera obscura" (łac. ciemna komnata), którą używa Wojek Gil została wyprodukowana przez jedną z amerykańskich firm w stanie Nevada. Na jednej ściance drewnianego pudełka znajduje się niewielki otwór spełniający rolę obiektywu (wykonany laserowo), a na drugiej kaseta, w której umieszczony jest slajd. Promienie światła wpadające przez otwór tworzą na nim odwrócony i pomniejszony obraz.

Jak dodał w rozmowie z PAP Wojtek Gil, wspólnym elementem wystawy są pudełka, czyli pudełko do zrobienia zdjęcia, także slajdy prezentowane w pudełkach, które żeby obejrzeć trzeba wejść do pudła.

Na potrzeby wystawy w salach Muzeum Polskiego w Ameryce powstała specjalna drewniana konstrukcja obita czarnym materiałem: sześcian o wymiarach 36 m kw. Konstrukcja została zbudowana w ciągu zaledwie 2 dni. Specjalny film pokazujący sposób jej budowy został umieszczony na portalu internetowym YouTube. (www.youtube.com/watch?v=-8ONZmwx2z8)

"Szukamy dojścia do młodego pokolenia Polaków mieszkających w USA, chcemy im pokazać że nie jesteśmy tylko etnicznym polskim muzeum w Ameryce, ale także placówką która żyje bieżącymi wydarzeniami" - powiedziała PAP kurator wystawy w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, Paulina Jakubiec. - Fotografia jest najlepszym sposobem na to, bo każdy w życiu codziennym ma z nią styczność".

Założone w 1935 roku Muzeum Polskie w Ameryce jest jednym z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych. Placówka mieści się na terenie tzw. Starego Trójkąta Polonijnego tworzonego przez ulice Milwaukee, Ashland i Division, w samym sercu pierwszej polskiej dzielnicy w Chicago.

Wystawę "Bezobiektywowe slajdy" ("Lensless Slides") Wojtka Gila można oglądać w Chicago do 23 lutego.

Joanna Trzos (PAP)

tos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)