Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: 34 proc. badanych uważa, że żadna partia nie wyraża ich interesów

0
Podziel się:

34 proc. badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje
ich poglądów czy interesów; 21 proc. wskazuje w tym kontekście PO; 14 proc. - PiS, a po 6 proc. -
PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.

34 proc. badanych uważa, że żadna z istniejących partii nie reprezentuje ich poglądów czy interesów; 21 proc. wskazuje w tym kontekście PO; 14 proc. - PiS, a po 6 proc. - PSL i SLD - wynika z sondażu CBOS.

Spośród respondentów CBOS 5 proc. uznało, że ich interesy reprezentuje Ruch Palikota, 2 proc. - że Solidarna Polska. Po 1 proc. wskazań miały Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i Polska Jest Najważniejsza. Na Polską Partię Pracy i Prawicę Rzeczypospolitej nie wskazał nikt. 8 proc. badanych odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Jak wynika z badania, brak swojego przedstawicielstwa najbardziej odczuwają osoby w wieku 25-54 lata; wyższy poziom alienacji charakteryzuje też mieszkańców wsi (39 proc.).

Wśród osób w wieku 18-24 lata najwięcej - 18 proc. badanych - wskazało na Ruch Palikota, dużo mniej na PiS (14 proc.) i PO (13 proc.); wśród kolejnych dwóch grup wiekowych (25-34) i (35-44 lata) najczęściej wskazywano na PO, rzadziej na PiS czy RP, a badani powyżej 55. roku najczęściej wymieniali PO lub PiS.

Ankietowanych pytano też, czy którąś z partii uważają za bliską sobie. 56 proc. badanych nie utożsamia się z żadną partią, 25 proc. dostrzega wśród istniejących ugrupowań takie, które uważa za bliskie sobie. 18 proc., choć nie utożsamia się jednoznacznie z żadną partią, jest skłonne uznać niektóre ugrupowania za "bliższe sobie" niż inne.

CBOS zbadał też, które konkretnie partie respondenci wskazują jako "bliskie sobie". 36 proc. badanych jako formację "bliską sobie" wymieniło PiS, 33 proc. PO, 12 proc. SLD, 9 proc. PSL, 6 proc. Ruch Palikota; 2 proc. pytanych wskazało na SP, 1 proc. na Unię Polityki Realnej. Opcję "inne ugrupowanie" wybrał 1 proc. badanych. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego i PJN nie uzyskały żadnych wskazań w badaniu.

Ponadto z badania wynika, że 42 proc. osób o prawicowych poglądach uważa, że istnieje partia, którą oceniają jako "bliską sobie", podobnego zdania jest 33 proc. osób o poglądach lewicowych, 18 proc. o orientacji centrowej i 8 proc. nieumiejących zdefiniować swoich poglądów.

Kolejną kategorią, którą zbadał CBOS, jest identyfikacja Polaków z poszczególnymi ugrupowaniami. Twórcy sondażu porównali notowania danej partii z 2011 i 2013 r.

Rządząca PO w ciągu dwóch lat straciła 8 punktów proc. (z 16 do 8 proc.). Pozostałe partie od 2011 r. straciły po 1 punkcie proc.: PiS z 10 do 9 proc., SLD z 4 do 3 proc., PSL z 3 do 2 proc. Z Ruchem Palikota, który powstał w czerwcu 2011 r., w 2013 r. identyfikował się 1 proc. badanych.

CBOS spytał też o identyfikację partyjną w elektoratach poszczególnych partii. Wśród elektoratu PO 37 proc. silnie identyfikuje się z tą partią, 29 proc. - umiarkowanie, 34 proc. się z nią nie identyfikuje. 57 proc. elektoratu PiS silnie się z nim identyfikuje, 12 proc. - umiarkowanie, 32 - wcale. W elektoracie PSL 34 proc. silnie identyfikuje się z ludowcami, 10 proc. - umiarkowanie, a 56 proc. wcale; w przypadku SLD: 37 proc. silnie, 23 proc. względnie, 40 proc. wcale. Wśród elektoratu Ruchu Palikota silnie identyfikuje się z tą partią 18 proc., 31 proc. umiarkowanie, 51 proc. - wcale.

Twórcy sondażu wskazują, że poziom partyjnej identyfikacji jeszcze nigdy nie był tak niski jak obecnie. Podkreślają, że brak identyfikacji politycznej idzie w parze z brakiem zainteresowania życiem politycznym w ogóle. Jak bowiem podaje CBOS, 87 proc. badanych deklaruje brak zainteresowania wydarzeniami politycznymi.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3-9 stycznia 2013 r. na reprezentatywnej próbie 1227 dorosłych Polaków. (PAP)

wni/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)