Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBOS: 82 proc. badanych uważa, że Sejm ma niewielki społeczny autorytet

0
Podziel się

85 proc. badanych przez CBOS uważa, że Sejm ma niewielki społeczny
autorytet; 5 proc. jest przeciwnego zdania; według 82 proc. Sejm działa głównie dla dobra partii i
polityków; 8 proc. oceniło, że działa dla dobra Polski.

bEpEWuHp

85 proc. badanych przez CBOS uważa, że Sejm ma niewielki społeczny autorytet; 5 proc. jest przeciwnego zdania; według 82 proc. Sejm działa głównie dla dobra partii i polityków; 8 proc. oceniło, że działa dla dobra Polski.

Badanie CBOS przeprowadzono w drugą rocznicę działalności Sejmu VII kadencji, która minie 8 listopada.

Zdaniem 80 proc. badanych Sejm działa opieszale (7 proc. uważa, że działa we właściwym tempie); 72 proc. oceniło, że Sejm zajmuje się przeważnie sprawami mało istotnymi (według 14 proc. - że zajmował się na ogół sprawami o podstawowym znaczeniu dla kraju); 65 proc. uważa, że podejmuje nietrafne decyzje (10 proc. było przeciwnego zdania).

bEpEWuHr

Ankietowani są podzieleni w ocenach dotychczasowych efektów działania Sejmu, jednak przeważają głosy niezadowolenia. 3 proc. uważa, że izbie niższej parlamentu udało się rozwiązać liczne ważne dla kraju sprawy; zdaniem 40 proc. - dużo zrobił, ale też dużo zaniedbał; 43 proc. oceniło, że Sejm praktycznie nic nie zrobił, najważniejsze dla kraju sprawy są nierozwiązane. 7 proc. respondentów uznało, że działalność Sejmu była szkodliwa dla kraju; 7 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Polacy nie najlepiej oceniają też kompetencje i umiejętności posłów. 54 proc. uważa, że jedynie nieliczni posłowie obecnego Sejmu mają odpowiednie kompetencje, by być posłami; 31 proc. jest zdania, że mniej więcej połowa z nich posiada takie umiejętności. 5 proc. ankietowanych jest przekonana, że zdecydowana większość posłów obecnego Sejmu ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne do sprawowania swojego urzędu. 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród badanych przeważa przekonanie, że tylko niektórzy posłowie myślą o sprawach polskich myślą podobnie jak oni (63 proc.); jedynie nieliczni badani (5 proc.) mają poczucie wspólnoty poglądów z większością deputowanych izby niższej. 21 proc. nie czuje się reprezentowanymi przez parlamentarzystów w żadnym stopniu twierdząc, że nie ma posłów, którzy myśleliby podobnie jak on o polskich sprawach. 11 proc. nie miało zdania.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 3-9 października na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

bEpEWuHx

par/ jbr/

bEpEWuHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)