Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: Badani o prezydencie: sympatyczny, budzi respekt, ale zbyt powolny

0
Podziel się:

Sympatyczny (83 proc.), przywiązany do tradycji (78 proc.), wzbudzający
szacunek (75 proc.), przystojny (70 proc.), inteligentny (66 proc.), ale też zbyt powolny (61
proc.) - tak widzą prezydenta Bronisława Komorowskiego badani przez CBOS.

Sympatyczny (83 proc.), przywiązany do tradycji (78 proc.), wzbudzający szacunek (75 proc.), przystojny (70 proc.), inteligentny (66 proc.), ale też zbyt powolny (61 proc.) - tak widzą prezydenta Bronisława Komorowskiego badani przez CBOS.

CBOS w sondażu zapytał badanych o to, jakie ich zdaniem cechy najlepiej charakteryzują głowę państwa. Ankietowani mogli każdorazowo wybrać jedno określenie z podanych 13 par przeciwstawnych stwierdzeń, opisujących m.in. jego cechy fizyczne, walory intelektualne, cechy temperamentu, umiejętności komunikacyjne i perswazyjne.

Udzielając odpowiedzi, respondenci mogli też wybrać odpowiedź "ani taki, ani taki" bądź też "trudno powiedzieć". Przy podawaniu wyników pominięto jednak te odpowiedzi.

W świetle ocen badanych prezydent jawi się przede wszystkim jako osoba wzbudzająca sympatię. Aż 83 proc. ankietowanych uważa go za człowieka sympatycznego, a tylko 12 proc. nie podziela tej opinii.

Ponadto 78 proc. respondentów uważa, że Komorowski jest przywiązany do tradycji i wartości narodowych, przeciwnego zdania jest 11 proc. Prezydent budzi szacunek 75 proc. ankietowanych, nie szanuje go - według deklaracji, które padły w sondażu CBOS - 18 proc.

Według 70 proc. ankietowanych Komorowski jest przystojny i ma dobrą prezencję, innego zdania jest 18 proc. badanych.

Zdaniem 66 proc. prezydent jest inteligentny, a 27 proc. sądzi, że nie wyróżnia się inteligencją. O tym, że Komorowski jest kompetentny i zna się na tym, co robi, przekonanych jest 63 proc. ankietowanych; według 20 proc. nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by sprawować funkcję prezydenta.

Zdaniem 60 proc. ankietowanych Komorowski łączy Polaków; o tym, że ich dzieli przekonanych jest 22 proc. respondentów. Według 49 proc. badanych prezydent rozumie problemy zwykłych ludzi i troszczy się o ich los. 30 proc. jest przekonanych, że nie obchodzi go los zwykłych Polaków.

Zdaniem 49 proc. pytanych Komorowski wypowiada się konkretnie i w sposób odpowiedzialny; przeciwnego zdania jest 38 proc. Z kolei 46 proc. ankietowanych uważa, że Komorowski potrafi przekonać ludzi do swych racji; przeciwnego zdania jest 33 proc.

O tym, że prezydent jest konsekwentny i stanowczy w realizacji swych celów przekonanych jest 41 proc. badanych; 32 proc. uważa natomiast, że nie potrafi dokończyć tego, co zaczął i "wszystko rozłazi mu się w rękach".

Zdaniem 39 proc. ankietowanych głowa państwa nie wyróżnia interesów żadnej z sił politycznych, nieco więcej osób - 41 proc. - uważa, że kieruje się przede wszystkim interesem partii, z której się wywodzi.

Ponadto 27 proc. respondentów przypisuje prezydentowi cechę energiczności i dynamiczności. Według 61 proc. jest on natomiast zbyt powolny i za mało dynamiczny.

CBOS przypomina ponadto, że Polacy konsekwentnie z akceptacją odnoszą się do sposobu sprawowania urzędu prezydenta przez Bronisława Komorowskiego. Jego działalność pozytywnie oceniła w maju ponad dwie trzecie badanych (68 proc.) i pod tym względem - zauważa CBOS - urząd prezydencki zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych instytucji politycznych, takich jak rząd czy parlament.

Od początku kadencji - zauważa pracownia - Komorowski cieszy się także dużym i wciąż niesłabnącym zaufaniem i po z górą dwuipółletnim okresie sprawowania urzędu jego oceny kształtują się nawet na nieco wyższym poziomie niż w pierwszym powyborczym okresie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 kwietnia 2013 roku na liczącej 1150 osób reprezentatywnej losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Przy podawaniu wyników pominięto odpowiedzi "ani taki, ani taki" i "trudno powiedzieć". (PAP)

mzk/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)