Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: młodzi ludzie coraz dłużej mieszkają z rodzicami

0
Podziel się:

Młodzi ludzie w Polsce coraz dłużej są uzależnieni od pomocy rodziców; z
rodzicami mieszka 36 proc. osób w wieku od 25 do 29 lat oraz 81 proc. mających od 18 do 24 lat -
ocenia CBOS.

bEEDVGet

Młodzi ludzie w Polsce coraz dłużej są uzależnieni od pomocy rodziców; z rodzicami mieszka 36 proc. osób w wieku od 25 do 29 lat oraz 81 proc. mających od 18 do 24 lat - ocenia CBOS.

Jak podkreśla CBOS, o trudności usamodzielnienia się świadczy fakt, że 12 proc. osób należących do starszej grupy (25-29 lat) mieszka z rodzicami (i innymi dorosłymi członkami rodziny) wraz ze współmałżonkiem.

Na całkowitym lub częściowym utrzymaniu rodziców pozostaje około trzy czwarte młodzieży do 24 lat (76 proc.) i około jednej czwartej starszych badanych (27 proc.). Blisko połowa respondentów mających od 25 do 29 lat (48 proc.) utrzymuje się całkowicie lub prawie całkowicie samodzielnie lub ze współmałżonkiem(ką) i aż jedna czwarta (25 proc.) utrzymuje się samodzielnie, ale ciągle jeszcze dostaje istotną pomoc od rodziny.

bEEDVGev

Kieszonkowe otrzymuje z różną częstotliwością około dwóch trzecich młodzieży w wieku od 18 do 24 lat (64 proc.) i niemal jedna piąta osób w grupie starszej (17 proc.).

CBOS zaznacza, że trudna aktualnie sytuacja na rynku pracy nie ułatwia młodym ludziom zdobycia doświadczenia zawodowego, zwłaszcza jeżeli ich głównym zajęciem pozostaje jeszcze nauka. Ponad połowa osób w wieku od 18 do 24 lat (56 proc.) nie pracuje w ogóle. W lepszej sytuacji są osoby w grupie wiekowej 25-29 lat, w której pracę w pełnym wymiarze czasu posiada 65 proc. badanych, w niepełnym zaś wymiarze - 3 proc., a wyłącznie dorywczo pracuje 8 proc.

Głównym powodem niepodejmowania pracy i pozostawania na utrzymaniu rodziny jest wśród osób w wieku od 18 do 24 lat kontynuowanie nauki (80 proc.). Odmienne wytłumaczenie bierności zawodowej podają osoby w wieku 25-29 lat - większość (59 proc.) z nich musi lub woli zajmować się domem czy dziećmi. Dopiero drugą z kolei przyczyną, wymienianą przez ok. jedną ósmą spośród nich (13 proc.), jest kontynuowanie nauki.

Jak podaje CBOS, wbrew nagłaśnianym w ostatnich latach informacjom o częstym przejmowaniu przez młodych ojców roli "panów domu" i opiekunów dzieci, badanie wykazało, iż niemal wszystkie osoby podające obowiązki domowe i rodzinne jako główną przyczynę bierności zawodowej to kobiety. Mężczyźni w takiej sytuacji stanowią mniej niż jeden procent.

bEEDVGeB

CBOS zaznaczył, że 7 proc. osób w grupie 25-29 lat to samotni rodzice. Zwraca też uwagę na przedłużanie się wieku bezdzietności - 13 proc. osób w wieku od 25 do 29 lat żyje tylko ze współmałżonkiem lub partnerem, nie mając dzieci, a 4 proc. żyje samotnie.

Badanie "Omnibus" zrealizowano w dniach 14-21 maja 2013 roku na liczącej 1072 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, w tym grupa wiekowa 18-24 lata (na próbie 126 osób) oraz 25-29 lat (na próbie 78 osób). Komunikat przekazany przez CBOS powstał jako rezultat umowy o współpracy między Fundacją CBOS a Akademią Leona Koźmińskiego. (PAP)

kno/ pz/ jbr/

bEEDVGeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)