Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: nastroje społeczne w kwietniu najlepsze od dwóch lat

0
Podziel się:

W kwietniu znacząco poprawiły się nastroje społeczne. Po raz pierwszy od
dwóch lat więcej Polaków twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku - wynika z
najnowszego sondażu CBOS.

W kwietniu znacząco poprawiły się nastroje społeczne. Po raz pierwszy od dwóch lat więcej Polaków twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Choć nadal dominuje przekonanie, że najbliższy rok nie przyniesie istotnych zmian ogólnej sytuacji w kraju (44 proc., spadek o 9 pkt), to w porównaniu z poprzednim miesiącem o 10 pkt procentowych zwiększyła się liczba osób przewidujących poprawę w tym zakresie (do poziomu 29 proc.). Przeciwnego zdania było 16 proc. ankietowanych - o 6 pkt mniej niż w marcu. Także w tym wypadku odpowiedzi były najbardziej optymistyczne od dwóch lat.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził w dniach 8-19 kwietnia na reprezentatywnej grupie (1056 osób) dorosłych mieszkańców Polski.

Jak zaznaczył CBOS w trakcie realizacji badania nastąpiła katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, po której Polacy przeżywali ponadtygodniową żałobę narodową. "W rezultacie większa część badania została przeprowadzona w tym szczególnym okresie, co z pewnością nie pozostało bez wpływu na otrzymane wyniki" - napisano w opracowaniu wyników badania.

Od marcowego badania liczba osób pozytywnie oceniających kierunek przemian w Polsce zwiększyła się o 9 pkt procentowych; liczba odpowiedzi sceptycznych zmniejszyła się o 16 pkt proc. Po raz pierwszy od dwóch lat sytuacja w Polsce oceniana jest jako zmierzająca w dobrym kierunku częściej (42 proc.) niż w złym (38 proc.). Stanowiska w tej sprawie nie potrafił zająć co piąty dorosły Polak.

Pozytywne oceny CBOS notował częściej wśród osób lepiej wykształconych, uzyskujących wyższe dochody i wyrażających zadowolenie z własnych warunków materialnych oraz mieszkających w większych miejscowościach. Pozytywnie o przemianach w kraju częściej wypowiadają się mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (39 proc.). Zadowolenie ankietowanych malało wraz z wiekiem.

Zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje przede wszystkim wśród zwolenników PO; w mniejszym stopniu także wśród zdeklarowanych wyborców SLD. Pozostałe elektoraty, podobnie jak osoby niezdecydowane co do udziału w ewentualnych wyborach oraz niezamierzające głosować, najczęściej krytykują kierunek przemian w Polsce.

Znacznie lepiej niż miesiąc wcześniej Polacy ocenili też sytuację na scenie politycznej. Odsetek odpowiadających się o niej pozytywnie wzrósł o 7 pkt proc., a liczba negatywnych spadła o 14 pkt. Zadowolona z sytuacji politycznej w Polsce była w kwietniu jedna szósta ankietowanych (16 proc.), przeciwnego zdania było 34 proc. respondentów, a jako ani dobrą, ani złą oceniło ją 40 proc. Polaków. Jak zaznaczył CBOS, ostatni raz w porównywalny sposób o polskiej polityce ankietowani wypowiadali się w połowie 2008 r. - później wciąż przeważały opinie krytyczne.

W kwietniu poprawiły się też opinie o kondycji polskiej gospodarki. Odsetek osób oceniających ją negatywnie zmalał o 6 pkt i wyniósł 28 proc., zaś liczba opinii pozytywnych zwiększyła się o 5 pkt - do 26 proc. Dwie piąte ankietowanych (41 proc.) uznało, że sytuacja gospodarcza w kraju jest przeciętna - ani dobra, ani zła.

Podobne do tych w marcu są oceny dotyczące jakości życia respondentów i ich rodzin. Pozytywne opinie w tej kwestii wyraziło nieco ponad dwie piąte Polaków (43 proc.). Tyle samo osób uznało, że obecnie ich rodzinie żyje się przeciętnie. Co siódmy ankietowany (14 proc.) jest niezadowolony z poziomu życia swojego i swoich bliskich.

Zadowolenie z kondycji materialnej swojej rodziny wyraża dwie piąte badanych (40 proc.), a co szósty (17 proc.) jest z niej niezadowolony. Najwięcej osób oceniło sytuację materialną swoich gospodarstw domowych jako przeciętną (43 proc., o 4 pkt mniej niż w marcu).

Nieco gorsze niż przed miesiącem są jedynie oceny dotyczące kondycji zakładów pracy, w których zatrudnieni są ankietowani, jednak pozytywnie wyraziła się o niej połowa pracujących (50 proc., spadek o 3 pkt). Przeciwnego zdania była jedna szósta zatrudnionych (17 proc., wzrost o 2 pkt).

Jak podał CBOS, "nastrój, jaki udzielił się Polakom w związku z katastrofą pod Smoleńskiem i wspólnym przeżywaniem żałoby narodowej, obudził nadzieje na pozytywne zmiany w kraju".

Znacznie bardziej optymistyczne niż w ostatnim czasie są prognozy dotyczące sytuacji politycznej w nadchodzących 12 miesiącach. W porównaniu z marcem liczba osób przewidujących poprawę w tym względzie podwoiła się (z 14 proc. do 28 proc.), a liczba obawiających się pogorszenia zmalała z 15 do 13 proc. Nadal najwięcej osób uznaje, że w ciągu roku sytuacja na polskiej scenie politycznej nie ulegnie zmianie. Odpowiedzi takich było 42 proc. - o 21 pkt mniej niż w marcu.

Większe nadzieje Polacy wiążą też z rozwojem sytuacji gospodarczej. Odsetek tych, którzy spodziewają się jej poprawy wzrósł o 8 pkt (do 30 proc.). Liczba obawiających się pogorszenia nie zmieniła się i wyniosła 12 proc. Żadnych zmian nie oczekuje blisko połowa Polaków (46 proc., spadek o 12 pkt). Co czwarty ankietowany wyraził też nadzieję na poprawę swojej kondycji materialnej (23 proc., wzrost o 7 pkt); pogorszenia obawia się - tak jak przed miesiącem - 10 proc. Polaków.

Jedna czwarta ankietowanych (25 proc., wzrost o 5 pkt) uważa, że za rok im i ich rodzinom będzie się żyło lepiej niż obecnie. Przeciwną opinię wyraziło 11 proc. - tyle, co przed miesiącem. Większość (55 proc., spadek o 6 pkt) sądzi, że w ciągu roku ich sytuacja życiowa się nie zmieni.

Nie zmieniły się opinie Polaków o lokalnych rynkach pracy - 57 proc. z nich (o 2 pkt mniej niż w marcu) oceniło sytuację na nich negatywnie, z czego 43 proc. uważa, że w ich okolicy praca jest trudno dostępna, a co siódmy (14 proc.) - że nie ma jej wcale. Pozostali (39 proc., wzrost o 2 pkt) uznali, że nie ma większych problemów z zatrudnieniem, choć zwykle trudno jest znaleźć odpowiednią pracę.(PAP)

mca/ wkr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)