Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: większość respondentów dobrze ocenia warunki dla biznesu

0
Podziel się:

Większość respondentów uważa, że w Polsce panują dobre warunki dla rozwoju
biznesu. Ankietowani najchętniej pracowaliby we własnej firmie - wynika z sondażu CBOS na temat
prowadzenia biznesu w Polsce.

Większość respondentów uważa, że w Polsce panują dobre warunki dla rozwoju biznesu. Ankietowani najchętniej pracowaliby we własnej firmie - wynika z sondażu CBOS na temat prowadzenia biznesu w Polsce.

44 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce panują dobre warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, choć tylko 1 proc. ocenia, że bardzo dobre. 37 proc. jest przeciwnego zdania.

Gdyby ankietowani mieli całkowicie wolny wybór miejsca pracy, 40 proc. wybrałoby prowadzenie własnej firmy. 38 proc. chciałoby pracować w państwowym zakładzie pracy, 7 proc. w prywatnej - ale nie swojej - firmie, a 5 proc. deklaruje gotowość wyjazdu do pracy za granicę. Jak podaje CBOS, "praca na swoim" jest atrakcyjniejsza dla respondentów poniżej 45. roku życia, z kolei starsi preferują państwowy zakład.

46 proc. ankietowanych oceniło w badaniu, że ma predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu, 49 proc. odpowiedziało, że przeciwnie. Co dwunasty respondent (8 proc.) pracujący na własny rachunek nisko ocenia swe talenty biznesowe.

Najczęściej wskazywanym powodem podejmowania działalności biznesowej (65 proc.) jest potrzeba niezależności, na drugim miejscu (42 proc.) lokuje się motywacja materialna i chęć dorobienia się, a jedna trzecia respondentów wskazała na konieczność życiową, np. brak innej pracy.

CBOS wskazuje też na różnice między postrzeganiem głównych utrudnień w prowadzeniu biznesu między samymi przedsiębiorcami a respondentami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Ankietowani ci wskazują, że głównymi przeszkodami są: zbyt wysokie koszty pracy (52 proc. tej grupy), zbyt wysokie podatki dochodowe (47 proc.) i zbyt dużo biurokracji (41 proc.)

Z kolei sami przedsiębiorcy znacznie częściej (71 proc. tej grupy) wskazują na wysokie koszty pracy, dwa razy częściej niż osoby nieprowadzące własnej działalności wymieniają korupcję (19 proc.) i zaleganie z płatnościami kontrahentów (20 proc.). 29 proc. ankietowanych przedsiębiorców mówi również o wysokich kosztach kredytu.

Według CBOS różnice te świadczą o rozpowszechnieniu w społeczeństwie stereotypów na temat trudności w prowadzeniu samodzielnego biznesu, nie do końca odpowiadających rzeczywistym problemom.

Sondaż "Polacy o prowadzeniu biznesu" CBOS przeprowadził w październiku 2010 r. na reprezentatywnej próbie 1035 dorosłych Polaków.(PAP)

wkr/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)