Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cenna kolekcja listów przekazana Muzeum Fryderyka Chopina

0
Podziel się:

Kolekcję 47 cennych dokumentów - wśród nich sześć listów Chopina uznawanych
do tej pory za zaginione - przekazano w czwartek do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Kolekcję 47 cennych dokumentów - wśród nich sześć listów Chopina uznawanych do tej pory za zaginione - przekazano w czwartek do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

"Mamy kolejne święto Fryderyka Chopina. Zbiór 47 listów przekazanych dziś Muzeum Fryderyka Chopina jest absolutnie bezcenny" - powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas uroczystości. "Bardzo się cieszę, że trafił do muzeum jako dar mecenasa sztuki i sojusznika naszego przedsięwzięcia promocyjnego związanego z Fryderykiem Chopinem" - zaznaczył minister, nawiązując do marszanda i miłośnika twórczości kompozytora Marka Kellera, który przekazał muzeum zbiór listów.

Zdrojewski podkreślił, że starania o pozyskanie dokumentów trwały od 2009 roku. Zwrócił też uwagę, że inicjatorką pozyskania kolekcji do muzeum była kurator Muzeum Fryderyka Chopina, Alicja Knast.

Wśród 47 dokumentów znalazło się 6 listów Chopina pisanych do rodziny (z lat 1845-1848) oraz korespondencja Jane Wilhelminy Stirling pisana po śmierci kompozytora do jego siostry Ludwiki Jędrzejewiczowej.

Podczas uroczystości darczyńca kolekcji, Marek Keller, wyraził radość, że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zwrócił się do niego o pomoc w zdobyciu kolekcji. Jak podkreślił, poprzedni właściciele cennego zbioru chcą pozostać anonimowi. Nie ujawniono też, ile kosztował zakup całej kolekcji.

Najcenniejsze obiekty przekazane do kolekcji zaprezentowane zostaną na wystawie czasowej, dostępnej dla publiczności od piątku.

Zgromadzone dotychczas na wystawie listy Fryderyka Chopina pochodzą z kolekcji Marii i Laury Ciechomskich, wnuczek sióstr Chopina. Poprzez najnowsze nabytki kolekcja ta, w części dotyczącej listów Chopina do rodziny, została uzupełniona niemalże do stanów z początku XX wieku. W gablotach poziomych umiejscowionych w centrum sali znajdują się pozyskane obecnie rękopisy. W gablotach pionowych są listy Chopina do rodziny z lat 40. już uprzednio przechowywane w zbiorach muzeum. Rękopisy są prezentowane na tle widoków Paryża i Nohant. (PAP)

agz/ mce/ ls/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)